EU hrozí: Chorvatsko má 14 dní na změnu sporného zákona, jinak bude zle

Brusel - Chorvatsko dostalo od Evropské unie dva týdny na to, aby změnilo sporný zákon časově omezující platnost evropského zatykače. Podle Evropské komise musí Záhřeb zákon upravit, jinak mu Brusel pozastaví finanční pomoc, což by mohlo zkomplikovat vstup Chorvatska do schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol. Evropská komise se k postihu členských států občas uchyluje, ještě nikdy se tak ale nestalo bezprostředně po jejich přijetí za řádného člena.

Chorvatsko, které je od července 28. členem EU, přijalo pouhé tři dny před vstupem do unie nové znění zákona, které omezilo platnost evropského zatykače na činy spáchané po srpnu 2002. Tím byli z vydávání chorvatských občanů k trestnímu stíhání v zahraničí vyjmuty například zločiny spáchané za války v bývalé Jugoslávii v první polovině 90. let.

Rozruch vznikl kvůli případu někdejšího pracovníka chorvatské rozvědky Josipa Perkoviče, o jehož vydání roky marně usiluje Německo. Perković je podezřelý, že v roce 1983 nechal v Mnichově zavraždit chorvatského disidenta Stjepana Djurekoviče. Německá justice zahájila vyšetřování v roce 2005 a na Chorvata vydala mezinárodní zatykač; jeho platnost ale chorvatský zákon omezil.

Chorvatský premiér Zoran Milanović v úterý prohlásil, že jeho vláda nebude urychlovat změny sporného právního předpisu bez ohledu na hrozící sankce ze strany EU. Úpravy podle něj nevstoupí v platnost před červencem 2014. Evropská komise dnes dala jasně najevo, že s takovým postupem nesouhlasí. „Komise soustavně žádá rychlou a bezpodmínečnou úpravu chorvatských zákonů. Pokud přijetí zákona trvalo jen několik dnů, jeho úprava nemůže být delší,“ konstatovala bruselská exekutiva v prohlášení.