Z jezera vylovili 40 let stará auta s kostrami. Jde o ztracené teenagery?

Washington – Na policii čekal na dně jezera Foss v americké Oklahomě hrůzný nález. Když zkoušeli novou sonarovou výbavu, náhodou narazili v bahně na dvě auta s kostrami šesti lidí. Podle místních médií by konečně mohla být vyřešena záhada zmizení skupiny teenagerů v 70. letech a tří dospělých z konce 60. let minulého století. Soudní lékaři se nyní snaží zjistit, zda šlo o zločin. Jedno z těl už bylo identifikováno.

Policii nález koster šokoval

Policejní potápěči vytáhli z jezera Foss dva vozy Chevrolet - jeden z padesátých let, druhým je pak modrý Chevrolet Camaro z roku 1969. V každém z nich byly tři kostry. „Když jsme auto vytáhli a viděli jsme, co je na řidičově místě, tak to byl docela šok,“ konstatovala mluvčí oklahomské policie Betsy Randolphová o Chevroletu vyrobeném v roce 1952. „Věděli jsme, že máme problém,“ dodala. Cesta k jezeru ústí na přístaviště, které se svažuje přímo do vody.

Auta se nacházela těsně vedle sebe v hloubce asi čtyř metrů poblíž betonového přístaviště. Jedno z těl bylo identifikováno, policie ale nechce zveřejnit jméno, dokud nebudou informováni příbuzní. „Nyní se soudní lékaři snaží určit, zda došlo ke zločinu, nebo ne. Jsou to kostry staré několik desítek let,“ uvedla mluvčí oklahomských vyšetřovatelů Jessica Brownová.

Bruce Peoples, šerif:

„Rodiny zemřelých by mohly konečně přestat přemýšlet nad tím, co se s jejich blízkými stalo. I to je jeden z důvodů, proč prošetřujeme, zda se nejednalo o trestný čin.“


Teenageři mířili na fotbal, už se nikdy nevrátili

Spekulace místního tisku se soustředí především na Chevrolet Camaro, který by mohl odpovídat vozu, v němž se v roce 1970 ztratili tři místní středoškoláci. Podle oklahomských médií jeli 20. listopadu 1970 osmnáctiletí Thomas Michael Rios a Leah Gail Johnsonová a šestnáctiletý Jimmy Allen Williams ve stejném voze z roku 1969 na zápas amerického fotbalu v nedalekém Elk City. Domů se toho večera nevrátili a od té doby jsou nezvěstní.

Podle stanice CNN by druhý nalezený vůz mohl souviset s nevyřešeným případem devětašedesátiletého muže, který s dvěma přáteli zmizel na konci 60. let.

Šerifa Peoplese nepřekvapilo, že se vozidla tak dlouho nenašla. „Voda v jezeře není zrovna čistá,“ podotkl šerif. „Jde o typické západooklahomské jezero se spoustou bahna. Viditelnost je na pouhých 6 až 12 palců,“ dodal.

/*json*/{"map":{"lat":35.536696378395,"lng":-99.165344238281,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":35.454494,"lng":-99.16981,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/