Rúhání pro NBC: Izrael ohrožuje stabilitu, válčit ale nechceme s nikým

Teherán – Írán nestojí o válku s žádným státem, prohlásil dnes íránský prezident Hasan Rúhání v rozhovoru pro americkou stanici NBC na dotaz ohledně Izraele. Dosavadní íránské vlády přitom židovský stát neuznávaly a Rúháního předchůdce Mahmúd Ahmadínežád dokonce otevřeně hovořil o zničení Izraele. Rúhání poskytl interview před odletem do USA, kde se zúčastní zasedání Valného shromáždění OSN.

„Nejsem historik, jsem politik. Pro nás je důležité, aby se země a lidé Blízkého východu sblížili a aby dokázali zabránit agresi a nespravedlnosti,“ odpověděl prezident na otázku, zda stejně jako jeho předchůdce považuje holocaust za pouhý mýtus. Obvinil nicméně Izrael z „nespravedlnosti“ vůči lidu na Blízkém východě a prohlásil, že židovský stát svou válečnickou politikou přinesl do oblasti nestabilitu.

Na dotaz ohledně blokování přístupu k internetu, které v Íránu trvá několik let, prezident řekl, že vláda sestaví občanskou vyšetřovací komisi. Přístup k informacím je podle něj základním právem občanů.

Rúhání pro NBC:

„Přejeme si, aby tuto oblast řídila vůle lidu. Věříme ve volební proces. Neusilujeme o válku se žádnou zemí. Chceme, aby mezi národy této oblasti vládl mír a přátelství.“


Íránce v pondělí večer překvapilo, když zjistili, že mají volný přístup k Facebooku a Twitteru. Mnozí doufali, že je to projev uvolňování íránské politiky, což si od Rúháního slibují. Po několika hodinách ale úřady přístup opět zablokovaly s tím, že šlo o technickou chybu.

Íránská vláda začala uzavírat internetové prostředí v roce 2009, když byl podruhé zvolen Ahmadínežád. Opozice tehdy pořádala velké protesty a je stále přesvědčená, že volby byly nečestné. Ahmadínežád totiž tvrdil, že internet využívají podvratné živly k organizování nepokojů. Dostat se volně na internet tak v posledních letech v Íránu dokážou jen velmi zkušení uživatelé počítačů, kteří obcházejí systém zabezpečení íránské webové sítě.

Podle úřadu pro dohled nad internetem bylo přechodné zpřístupnění komunitních sítí chybou poskytovatelů webových služeb, která vedla k tomu, že selhaly příslušné filtry. Záležitost se nyní vyšetřuje.

V rozhovoru pro NBC Rúhání také sdělil, že Írán nikdy nebude vyrábět jaderné zbraně. Vztahy mezi Teheránem a Západem po několik let stagnují kvůli sporu o kontroverzní íránský jaderný program. Íránské vedení ho vytrvale označuje za výhradně mírový, Západ ale Teherán podezřívá ze snah o výrobu jaderných zbraní.

Na výroky Rúháního reagoval úřad izraelského ministerského předsedy Benjamina Netanjahua, který varoval před proradností slov teheránského vedení. „Svět by se neměl nechat zmást. Írán kouzlí v médiích, aby se jeho centrifugy mohly točit,“ uvedla premiérova kancelář s narážkou na obohacování uranu, v němž Írán pokračuje navzdory mezinárodním protestům.