Za tichou vzpomínku na osmašedesátý zaplatila ruská aktivistka pokutu

Moskva – S mírnou pokutou odešla od moskevského soudu Naděžda Miťjuškinová – hlavní organizátorka poklidné demonstrace, která letos na Rudém náměstí připomněla okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968. Aktivisty při ní zatkla policie. Ta Miťjuškinovou zadržela už více než dvacetkrát, k soudu tak aktivistka nešla poprvé. Tentokrát jí hrozilo až 15 dnů vězení nebo třicetitisícová pokuta.

Miťjuškinová nakonec od moskevského soudu odešla s pokutou ve výši tří tisíc rublů (asi 1 800 Kč). Hůře podle ruských médií dopadli ti demonstranti, kterým se soud nepodařilo odložit a koncem srpna je moskevská soudkyně potrestala pokutami ve výši 10 000 rublů (asi 6 000 Kč). Miťjuškinová odhadla, že zájem české diplomacie a českých médií o případ pomohl tomu, že vyvázla jen s mírnou pokutou; ještě se nerozhodla, zda se proti ní odvolá. Každopádně doufá, že s odvoláním uspějí její přísněji potrestaní kolegové a kolegyně.

Miťjuškinová a dalších devět lidí letos 25. srpna přišli na Rudé náměstí připomenout výročí bezprecedentního protestu osmi statečných, jejž v roce 1968 v tehdy sovětské metropoli vyvolala invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Leošní akce se uskutečnila v pravé poledne - přesně v okamžiku, kdy 25. srpna 1968 proti okupaci Československa protestovala na Rudém náměstí malá skupina demonstrantů, kterou vzápětí zatkli agenti tajné policie. I o 45 let později přišli demonstranti s transparentem Za vaši a naši svobodu a také je zatkli policisté.

Ruské úřady srpnový policejní zákrok odůvodnily tím, že demonstrace na Rudém náměstí nebyla povolena. Úřady však opozičním aktivistům tradičně odmítají povolit akce u Kremlu. Miťjuškinová nicméně tvrdí, že podobnou vzpomínku napřesrok uspořádá znovu.

Demonstranty ze srpna 1968 potkaly přísnější tresty v podobě několikaletého vězení, pobytů v pracovních táborech, vyhnanství či nuceného „léčení“ v psychiatrických ústavech.

Pobyt sovětských vojsk, která vtrhla v noci z 20. na 21. srpna 1968 do Československa spolu s jednotkami dalších čtyř zemí východního bloku, se nakonec protáhl na 23 let. O srpnu 1968 se v Rusku nikdy moc nemluvilo ani nemluví. Na vysokých vojenských školách je dokonce vpád vojsk označován za příklad dobré organizace vojenské bratrské pomoci.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase