Greenpeace: Jeli bránit Arktidu, teď je zadrželi ruští pohraničníci

Moskva - Ruští pohraničníci se dnes večer prý zmocnili ledoborce ekologické organizace Greenpeace. Loď s aktivisty připlula do moří na severu Ruska, aby protestovala proti rozbíhající se těžbě ropy a plynu v arktických končinách. „Ozbrojení muži s automatickými zbraněmi se právě spustili z vrtulníku na palubu ledoborce Arctic Sunrise. Začal ozbrojený útok,“ ohlásila ruská odbočka Greenpeace. Zpráva dosud nebyla potvrzena z dalších zdrojů.

K incidentu podle Greenpeace došlo nedaleko těžební plošiny v Pečorském moři, tedy v jihovýchodní části Barentsova moře. Ostraha koncernu Gazprom už včera zadržela na těžební plošině Prirazlomnaja, jejíž provoz chce Gazprom spustit na přelomu roku, čtyři aktivisty Greenpeace. Dva z nich, Švýcar a Fin, jsou podle kolegů „nelegálně zadržováni“ na lodi pohraniční stráže. Zatčení svých občanů potvrdily velvyslanectví Švýcarska a Finska s tím, že diplomaté jsou v kontaktu s ruskými úřady, aby problém urovnali.

Ruské ministerstvo zahraničí počínání Greenpeace odsoudilo. „Agresivní a provokativní akce ekologických aktivistů by mohly zavinit smrt lidí či jiné vážné důsledky,“ uvedlo v prohlášení.

Greenpeace zase obvinilo pohraničníky, že ekology ohrozili varovnými výstřely, vypálenými těsně vedle jejich nafukovacích člunů, pohraničníci prý také několik člunů rozřezali. Podle pohraničníků to ale byla jen reakce na to, že jim kapitán Arctic Sunrise bránil v prohlídce plavidla.

Těžba ropy v Barentsově moři měla podle původních plánů začít už loni, ruská těžební společnost ji ale kvůli protestům ochránců životního prostředí odložila. Podle Greenpeace není Rusko schopno při těžbě zajistit ochranu okolních vod a zabránit jejich zamoření ropou.

S nalezištěm při ústí Pečory Gazprom spojuje velké plány, do roku 2019 tam má denní těžba ropy dosáhnout hranice 120 000 barelů. Společnost Gazprom Něfť, dceřiná firma státního monopolu Gazprom, do projektu investovala už tři miliardy dolarů a další zhruba stejnou částku má v plánu vydat v příštích letech. Kreml nyní označuje „rozvoj Arktidy“ za strategickou prioritu země.

Protest hnutí Greenpeace
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt