Nahotiny z Femenu řídil despotický muž

Moskva - „Naše poslání je protest, našimi zbraněmi jsou nahá prsa,“ zní slogan radikálního feministického hnutí Femen, které odhalenými ňadry demonstruje proti politické či náboženské represi. Nový filmový dokument ale ukazuje, že ve skutečnosti toto radikální ženské hnutí založil a dlouho ovládal muž – Viktor Svjatskij. Členky hnutí ho přitom popisují jako sexistického despotu.

Roli Viktora Svjatského popisuje autorka dokumentu Ukraine is not Brothel (Ukrajina není bordel) Kitty Greenová. Australská režisérka natáčela s feministkami z Femenu celý rok. 

Zatímco dosud byl Svjatskij považován za politologa a konzultanta tohoto hnutí, režisérka odhalila, že má pro ženy z Femenu daleko zásadnější roli: „Je to jeho hnutí, on si osobně vybírá děvčata. Vybírá ta nejhezčí, protože ta se v médiích více prodají. Nejhezčí dívky se dostanou na titulní stránky, a to je způsob, jak prodávají svou značku.“ 

Ina Ševčenková, spoluzakladatelka hnutí Femen:

„Je to paradox, když se muž snaží vést feministické hnutí. To určitě. Ano, to je historie a pravda o našem hnutí.“


Dokument poukazuje na to, že právě Svjatskij je hlavním organizátorem akcí. A s členkami Femenu prý rozhodně nejedná v rukavičkách. Často na ně křičí a nazývá je „děvkami“. Když pak sám ve filmu vysvětluje, jak celé hnutí funguje, o ženách z Femenu tvrdí, že jsou slabé a potřebují vedení. "Když jsem se ho zeptala, jestli začal s hnutím Femen, aby měl s dívkami sex, řekl ano,“ říká režisérka dokumentu.

Jedna z členek Femenu dokonce popsala vztah k zakladateli hnutí Femen jako Stockholmský syndrom, kdy oběti cítí sympatie ke svému únosci. „Jsme na něm psychologicky závislé, i když vlastně víme, že bychom to mohly dělat i bez jeho pomoci, je to ale psychologická závislost,“ říká. 

Femen tvrdí, že je tahle zkušenost posílila. Vazby se s Svjatským ale prý už zpřetrhaly a teď jednají samy za sebe.

Femen je ukrajinské feministické hnutí založené v roce 2008 v Kyjevě a Paříži. Ženy protestují na veřejných místech s odhalenými ňadry proti sexuálnímu násilí, náboženským organizacím nebo proti politické represi. Díky radikálnímu způsobu protestu se často členky tohoto hnutí dostávají do konfliktu s policií.


Video Události o hnutí Femen
video

Události o hnutí Femen