Opilí Britové možná budou za nezkrocenou vášeň tvrdě platit

Newcastle - Britská policie navrhuje nový způsob boje s opilci. Chce zřídit soukromé záchytné stanice, kde by na klienty dohlížel odborný personál. Po vystřízlivění by pak lidé zaplatili v přepočtu více než 12 tisíc korun. Systém má převážně mladé lidi odradit od přehnaného pití. Policistům prý navíc uvolní ruce pro větší boj s kriminalitou.

Mnoha mladým lidem v Británii pravidelně každý víkend pomáhá k zábavě alkohol. Bodyguardi v barech pak naopak pomáhají jim. Každý z nich má za sebou speciální trénink, aby věděl, jak se o opilé starat. „Je tu hodně lidí, kteří to přeženou s alkoholem a pak se dostanou do problémů. Snažíme se je odvést stranou a pomoci jim. Když to nejde, tak voláme policii,“ zmiňuje člen ostrahy baru v Newcastlu Chris Woodcock.

S blížícím se ránem strážníci zasahují čím dál častěji, a navrhují proto radikální změnu. O opilé už se starat nechtějí a tuto povinnost by rádi předali soukromým firmám. Vystřízlivělí klienti pak za jejich služby zaplatí mnohonásobně víc než předtím na baru. V přepočtu přes 12 tisíc korun. „Když lidé budou vědět, že jim hrozí noc na záchytce a ještě za ni zaplatí, pravděpodobně je to přiměje lépe se ovládat a nedělat problémy,“ reagoval majitel baru Stephen Lewis.

Že systém bude mít výchovnou funkci, ale mladí příliš nevěří. „Až se studenti vrátí zpět na univerzity a uslyší o tom, myslím, že si z toho budou spíš dělat legraci, budou soutěžit, kdo tam ten večer skončí,“ tvrdí jedna ze studujících dívek v Newcastlu.

Alkohol je jedním z hlavních zdravotních rizik ve Velké Británii. Jen loni bylo v souvislosti s jeho přílišnou konzumací do nemocnic přijatých víc než milion lidí. Státní pokladnu pak léčba a odklízení vandalismu stojí přes 20 miliard liber, tedy víc než 600 bilionů korun.