Britové zadrželi gang kyberzločinců, z banky ukradl 40 milionů

Londýn - Britská policie zadržela skupinu osmi lidí, kteří jsou podezřelí, že se neoprávněně dostali do počítačového systému banky Barclays a ukradli v přepočtu 40 milionů korun. Jeden ze členů gangu vnikl v dubnu v přestrojení do pobočky na severu Londýna a nainstaloval tam klávesnici, myš a monitor. Na dálku pak gang vysál peníze z účtu.

Kriminalisté si jsou jistí, že zadrželi mozek celé organizace. „Myslíme, že je to číslo jedna na scéně kyberzločinu v Británii. Sice jsme ho dopadli v rezidenční čtvrti na Seymour Street, ale byt byl předělán na výkonnou a důmyslnou pracovnu, odkud mohli ovládat počítače,“ uvedl šéf speciální jednotky londýnské policie Terry Wilson. V bytě našli kriminalisté šperky, peníze i drogy, především ale IT vybavení. 

Podle experta na počítačovou bezpečnost Tima Stephense počet podobných incidentů poslední dobou roste: „Stále víc lidí zjišťuje, že se takovým způsobem dají vydělat peníze. Navíc se ukazuje, že zabezpečení některých institucí a firem je velmi slabé.“

Podobný případ totiž řešila britská policie před několika týdny. V cele skončilo 12 členů gangu, který měl plánovat krádež milionů liber z banky Santander. Použili stejný způsob, k samotnému činu se ale už dostat nestihli. Šéfové obou bank po incidentech slíbili, že posílí bezpečnostní systémy, aby se podobné kyberútoky už neopakovaly.

Video Britská policie zadržela gang kyberzločinců
video

Britská policie zadržela gang kyberzločinců