Syrský režim předal do Haagu seznam chemických zbraní

Haag - Sýrie předala Organizaci pro zákaz chemických zbraní v Haagu očekávaný seznam svého chemického arzenálu. Damašek tak splnil požadavek obsažený v rusko-americké dohodě ze 14. září ve stanoveném termínu. Informace se bez dalších podrobností objevila na twitterovém účtu haagské organizace.

První verzi seznamu obdržela haagská organizace od Sýrie už v pátek. Mluvčí OPCW ho ale označila za částečný dokument a zdůraznila, že organizace čeká od Damašku více. Neupřesnila ale, co v dokumentaci ještě chybělo. 

Mluvčí OPCW Michael Luhan dnes zopakoval své páteční prohlášení, že organizace nezveřejní žádné podrobnosti o obsahu dokumentu.   

Sýrie vlastní odhadem 1 000 tun chemických látek, které se zavázala zlikvidovat na základě rusko-amerického návrhu s cílem odvrátit americký úder na Sýrii v reakci na chemický útok u Damašku z 21. srpna. Tento plán, na němž se ministři zahraničí USA a Ruska shodli minulou sobotu v Ženevě, ukládá režimu v Damašku deklarovat do týdne - tedy dodneška - jeho chemický arzenál, včetně názvu, typu a množství jednotlivých otravných látek a místa jejich uskladnění. Syrské chemické zbraně pak mají být do poloviny příštího roku vyvezeny ze země a zlikvidovány.   

Syrský prezident Bašár Asad ve středu v rozhovoru pro americkou televizi Fox News odhadl náklady na likvidaci syrských chemických zbraní na jednu miliardu dolarů a časovou náročnost tohoto procesu nejméně na jeden rok. Experti ovšem pochybují, že se v podmínkách občanské války v zemi vůbec podaří rusko-americký plán realizovat.

Video Sýrie odevzdala seznam chemických zbraní
video

Sýrie odevzdala seznam chemických zbraní