Islamisti zaútočili v nákupním centru v Nairobi - teror nepřežilo přes 30 lidí

Nairobi - Ke krvavému útoku v nákupním centru v keňském hlavním městě Nairobi se přihlásili radikální islamisté ze somálských milicí Šabáb. Na svém účtu na sociální síti Twitter uvedli, že jejich bojovníci zabili stovku lidí a že bitva pokračuje. O život přišlo více než 30 lidí. Na místě útoku dál zasahují speciální policejní jednotky a armáda. Jednoho z útočníků se jim podařilo zadržet, ostatní jsou údajně v obklíčení.

Mutea Iringo, tajemník keňského ministerstva vnitra:

„Chtěl bych ubezpečit veřejnost, že vláda má v tuto chvíli situaci plně pod kontrolou. Věříme, že bezpečnostním složkám se ji podaří plně zvládnout. Žádáme všechny Keňany, aby nepanikařili a zůstali pro tuto chvíli v klidu.“


Místo, kam chodí nakupovat hlavně bohatí Keňané a cizinci, se změnilo v bojiště. Policie v první chvíli mluvila o ozbrojeném přepadení. Svědci ale naznačovali něco jiného. „Útočníci měli neprůstřelné vesty a zbraně. Přišli a řekli: Kdo je muslim, ať si stoupne. Přišli jsme vás zachránit,“ vypověděl jeden z nich. To potvrdil i další svědek, Charles Karani: „Schovával jsem se pod autem se svými dcerami a viděl jsem muže, kteří si seřadili asi 40 lidí a ptali se jich, kdo je muslim. Od těch to chtěli potvrdit odpovědí na otázku, jak se jmenovala prorokova matka.“

„Střílelo se v přízemí a pomalu stoupali nahoru. Utíkal jsem do horního patra a oni došli až tam. Policie nás nějak dokázala zachránit. Situace uvnitř je velmi špatná,“ popsal také majitel jednoho z obchodů uvnitř centra.

Video Drama v keňské metropoli Nairobi
video

Drama v keňské metropoli Nairobi

Drama v keňské metropoli Nairobi

K útoku se přihlásila somálská milice Šabáb

K činu se přihlásili radikální islamisté ze somálských milicí Šabáb, které jsou napojeny na al-Káidu.„Dlouho jsme vedli válku proti Keňanům ve své zemi, nyní je čas změnit bojiště a přivést válku do té jejich,“ objevilo se na Twitteru islamistů. Ti také svoji vinu potvrdili stanici Al-Džazíra s tím, že jde o odvetu kvůli keňskému angažmá v Somálsku.

Podle policie vtrhlo do obchodního centra 18 maskovaných útočníků, kteří kolem sebe začali střílet z automatických zbraní a použili i granáty. První policejní jednotky se na místo dostavily asi půl hodiny po začátku útoku. 

Zásahové jednotky pak začaly centrum s více než osmi desítkami obchodů postupně prohledávat a jsou stále uvnitř budovy. Útočníci zadržují i nějaká rukojmí. První výstřely padly kolem poledne. Až večer se podařilo útočníky podle policie obklíčit, zásah nicméně dále pokračuje.

Útokem na tuto budovu přitom milice Šabáb hrozily už v minulosti.

  • Obchodní centrum, kde došlo k útoku
    Obchodní centrum, kde došlo k útoku autor: Xinhua, zdroj: ČTK
  • Keňští vojáci zasahují v nákupním centru
    Keňští vojáci zasahují v nákupním centru autor: Xinhua/Zhang Chen, zdroj: ČTK