Agent FBI předával tajné informace médiím. Nyní přiznal svou vinu

Washington - Svou vinu za únik tajných informací do médií přiznal bývalý agent FBI Donald Sachtleben, přistoupil rovněž na trest ve výši tří let a sedmi měsíců vězení. Pokud dohodu o vině a trestu akceptuje soudce, půjde o nejdelší trest od civilního soudu za prozrazení utajovaných informací novinářům.

Zdroj: ČTK/AP/MC2 Autor: Pedro A. Rodriguez

Pětapadesátiletý Sachtleben sice odešel z FBI v roce 2008 po pětadvacetileté službě, dále ale byl najímán jako expert. Dostal se tak k informacím, které prozradil novinářům agentury AP - a ti je použili ve zprávě z loňského května o operaci CIA proti teroristické síti al-Káida v Jemenu, kde CIA zmařila plán teroristů odpálit bombu v letadle směřujícím do Spojených států.

Ministr spravedlnosti Eric Holder tvrdí, že šlo o jeden z nejvážnějších úniků tajných informací v amerických dějinách vůbec. Vysvětlil postup ministerstva při špehování novinářských telefonátů, které letos na jaře vyvolalo velký skandál - ministerstvo tehdy úředně zabavilo výpisy o hovorech z více než dvou desítek telefonních linek AP. Výpisy obsahovaly přehled kontaktovaných čísel, nikoli samotný obsah telefonátů.

Sachtleben byl před čtyřmi měsíci zatčen v Indianě za obchodování s dětskou pornografií. Toto vyšetřování jej prý pomohlo identifikovat i jako zdroj v jinak nesouvisejícím případu úniku tajných informací.