Usagi pustoší jihovýchod Asie, zahynuly desítky lidí

Manila/Hongkong - Nejméně 63 mrtvých už si vyžádaly monzunové deště na Filipínách, ve Vietnamu a v Kambodži, které zesílily při průchodu tajfunu Usagi přes jihovýchodní Asii. Prudké deště sužují Filipíny už čtvrtý den a způsobily zde záplavy i sesuvy půdy. Tajfun předtím zasáhl jih Číny, kde zemřelo nejméně 25 lidí. Záchranáři tam pokračují ve vyprošťování lidí a odstraňování škod.

Usagi je nejprudší tropickou bouří roku v západním Pacifiku; doprovázejí ho větry o rychlosti přes 160 kilometrů za hodinu a silný déšť.

V jihočínské provincii Kuang-tung úřady evakuovaly desítky tisíc lidí. Na 80 tisíc jich opustilo své domovy v sousední provincii Fu-ťien. Vichr smetával auta ze silnic, poškodil mnoho domů a ničil elektrická vedení. Velké škody jsou ale i na vegetaci. Původně se předpokládalo, že tajfun plnou silou udeří na Hongkong. Nakonec v neděli na poslední chvíli změnil trasu a zamířil k hustě osídlené provincii Kuang-tung. Celkové škody odhaduje čínská vláda na víc než 30 milionů dolarů.

Video Tajfun Usagi už má na dvě desítky obětí
video

Tajfun Usagi už má na dvě desítky obětí

Nejhůře postiženou filipínskou oblastí je provincie Zambales asi 80 kilometrů severozápadně od Manily, kde se sesunula půda nasáklá vodou. Většina obětí je z města Subic, voda odřízla město se 160 000 obyvateli od světa. Kvůli povodním zrušily všechny školy v Manile a okolních oblastech vyučování.

Vietnam a Kambodža nebyly tajfunem Usagi přímo zasaženy, bouře ale zde zhoršila monzunové srážky. V centrálním a jižním Vietnamu záplavy připravily o život 24 osob, dalších šest se pohřešuje. Nejméně 12 mrtvých hlásí také Kambodža, kde se vylila z břehů mohutná řeka Mekong.