Rusové obvinili aktivisty Greenpeace z pirátství

Moskva - Rusko zahájilo soudní stíhání všech aktivistů organizace Greenpeace, kteří byli zapojeni do protestu proti ruské ropné plošině v arktické oblasti. Čelí obvinění z pirátství. Jedná se celkem o tři desítky osob, mezi zadrženými je i šest Britů. Rusové se na národnost dotyčných ohlížet nebudou. Organizace Greenpeace přitom aktivisty hájí. Prezidenta Vladimira Putina už dvakrát požádala, aby byli propuštěni.

Ruská pohraniční stráž minulý čtvrtek zadržela třicet aktivistů hnutí Greenpeace na jejich plavidle v Barentsově moři. Důvodem zásahu byl protest členů Greenpeace proti těžbě ropy v severních mořích. Dva z aktivistů původem ze Švýcarska a z Finska se totiž den před tím pokusili proniknout na těžební plošinu Prirazlomnaja, kterou chce na přelomu roku zprovoznit ruská společnost Gazprom. Na plošině měli prý v plánu vztyčit transparent.

„Skupina jednotlivců, pravděpodobně spojených s ekologickou organizací Greenpeace, připlula na lodi Arctic Sunrise k ropné plošině Prirazlomnaja, na kterou se pak snažili vylézt. Jejich ilegální aktivitu zastavili pohraničníci,“ uvedl ve svém prohlášení Vyšetřovací výbor Ruské federace, který je někdy označován za ruskou obdobu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Ruská loď
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Denis Sinyakov

Následně začalo vyšetřování aktivistů s podezřením z pirátství. Pokud jim bude dokázána vina, mohou strávit za mřížemi až 15 let. „Těžko uvěřit, že takzvaní aktivisté nevěděli, že plošina je vysoce nebezpečným zařízením a jakákoli nepovolená akce může vést k nehodě, jež by nejen ohrozila lidi na plošině, ale také životní prostředí,“ konstatoval výbor.

Šlo o mírový protest, prohlašují ochránci přírody

Organizace Greenpeace ale tvrdí, že protest jejích aktivistů byl mírový. Komando prý na loď proniklo v mezinárodních vodách. „Právníci hnutí Greenpeace žádají okamžitý přístup k třiceti aktivistům, kteří jsou zadržováni více než čtyři dny bez právní a konzulární pomoci,“ uvedlo hnutí.

Zásah proti aktivistům Greenpeace
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Denis Sinyakov

Moskevský rozhlas následně oznámil, že během dneška směli na palubu zadržené lodi vstoupit zahraniční diplomaté a ruští poslanci. Povolení dostali hlavně zástupci velvyslanectví těch zemí, jejichž občané tvořili posádku lodi zadržené v Barentsově moři. S posádkou diplomaté mohli hovořit asi hodinu. Mezi zadrženými osobami je kromě cizinců i čtveřice Rusů.

Záměr společnosti Gazprom je prvním plánem této firmy na těžbu ropy v Barentsově moři. Počítá se s tím, že první ropu plošina vytěží už koncem letošního roku. Těžba měla podle původních plánů začít už loni, ruská těžební společnost ji ale kvůli protestům ochránců životního prostředí odložila.

Hnutí Greenpeace tvrdí, že Rusko není schopno zajistit ochranu okolních vod a zabránit jejich zamoření ropou. Do roku 2019 má denní těžba dosáhnout hranice 120 tisíc barelů. Společnost Gazprom Něfť, což je dceřiná firma státního monopolu Gazprom, do projektu investovala tři miliardy dolarů (57 miliard korun). Další, zhruba stejnou částku má firma v plánu vydat v příštích letech.