Češi ze Sudet nebyli vyhnáni, jen přesídlili zpátky, tvrdí SLÖ

Vídeň – Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) kritizuje plány na zřízení plzeňského památníku 250 000 Čechů, kteří po mnichovské dohodě z roku 1938 utekli ze sudetských oblastí anektovaných nacistickým Německem. Tito lidé nebyli vyhnáni, nýbrž „přesídlili zpátky do svých oblastí“, protože šlo o české úředníky, kteří „pozbyli své správní povinnosti“, tvrdí SLÖ ve svém prohlášení.

Český svaz bojovníků za svobodu chce památník v Plzni odhalit příští rok. Má na něm být mimo jiné vyobrazen reliéf s obrysy hranic Československa před a po mnichovské dohodě. Podle SLÖ jde při tomto údajném vyhnání o „politickou legendu“. „Historická pravda“ je podle něj spíš taková, že po rozpadu habsburské monarchie a mírovém diktátu Saintgermainské smlouvy z roku 1919 „bylo do nově vzniklé Československé republiky vtěsnáno 3,5 milionu sudetských Němců“. Poté následovalo 20 let „čechizační politiky“, mimo jiné i prostřednictvím usídlování českých úředníků.

Požadavky sudetských Němců na autonomii prezident Edvard Beneš „vehementně odmítal“, stojí v prohlášení SLÖ, z něhož cituje rakouská agentura APA. Britský vyslanec po návštěvě sudetských oblastí vypracoval zprávu, která byla pro Prahu „zničující“. Mnichovskou dohodou Velká Británie, Francie a Itálie „napravily chybu ze Saint-Germain“. „Čeští úředníci usídlovaní od roku 1918 (na území Sudet) ztratili své správní úkoly a přesídlili zpátky do svých oblastí - vyhnání to nebylo!“ konstatuje organizace.

Mnichovskou dohodou podepsanou před 75 lety bylo tehdejší Československo přinuceno postoupit německojazyčná území Hitlerovu Německu. Dohoda se stala vrcholem takzvané politiky ústupků (appeasement) západních mocností vůči nacistickému Německu. Několik měsíců po jejím podpisu okupoval Berlín i zbytek českého území (Hitler ho označoval za Rest-Tschechei) a na území Slovenska nechal vzniknout klerikálně-fašistický stát.

Po skončení druhé světové války zareagovala nová česká vláda na události 30. let masovým vyhnáním sudetských Němců na základě sporných Benešových dekretů, doplnila rakouská agentura APA svůj výklad historických souvislostí.