Syrské islamistické skupiny vyzývají ke sjednocení pod právem šaría

Damašek - Jedenáct islamistických povstaleckých skupin v Sýrii oznámilo, že neuznává jako autoritu Národní koalici. Společné prohlášení říká: „Žádné skupiny vytvořené v zahraničí, které se nevrátily do země, nás nereprezentují“. Zároveň islamisté vyzvali opozici, aby se sjednotila pod právem šaría, jež by se mělo stát jediným zdrojem legislativy. Tým inspektorů OSN se mezitím vrátil do Sýrie. Chystá se na místa, kde byly podle syrské opozice použity chemické zbraně. Jedná se celkem až o 16 případů. Závěrečnou zprávu mají experti vypracovat do konce října.

Experti OSN se zaměří hlavně na místa poblíž Halabu a Damašku

Experti OSN naposledy do země přicestovali tři dny před srpnovým chemickým útokem na východě Damašku - jeho vyšetřování se pak věnovali. Nyní mají prošetřit údajné nasazení zakázaného arzenálu v předchozích měsících. „Inspektoři nemohli přiletět, jak bylo naplánováno, přímo do Damašku. Část týmu musela přistát v Bejrútu a odtud pokračovat autem až na místo určení do jednoho z hotelů v centrálním Damašku,“ prohlásil zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Inspektoři se budou v Sýrii snažit prověřit údajně až šestnáct předchozích případů opozicí ohlášených chemických útoků. Chtějí se dostat zejména do Chán al-Asalu u Halabu, prověřit mají i další nasazení chemických látek v Utajbí nedaleko Damašku, v halabské čtvrti šajcha Maksúda a rovněž v Sarákibu jižně od Halabu. „Čím dříve se po možném použití chemických zbraní podaří získat vzorek, tím spolehlivěji je možné prověřit, zda byla skutečně použita chemická látka,“ podotkl Szántó.

Inspektoři OSN v Sýrii
Zdroj: ČTK/Xinhua
Autor: Bassem Tellawi

Po první inspekci v Sýrii experti v závěrečné zprávě předané Radě bezpečnosti OSN na základě jasných a nezvratných důkazů konstatovali, že při srpnovém útoku u Damašku byl použit nervový plyn sarin.

Damašek na sílící nátlak mezinárodního společenství přistoupil k Dohodě o zákazu chemických zbraní a na rusko-americkou dohodu o kontrole a likvidaci svého chemického arzenálu.

Kerry a Lavrov se dohodli. Sýrie musí ukázat svůj chemický arzenál
Zdroj: ČTK/AP
Autor: LARRY DOWNING

Shoda na rezoluci zatím nepanuje

Příslušnou rezoluci o Sýrii v současnosti projednává RB OSN, kvůli jednoznačnému nesouhlasu Ruska a váhavé pozici Číny se ale zatím neshodla na jejím znění. Moskva a Peking se staví proti požadavku západních členů Rady, aby dokument obsahoval hrozbu silou vůči Damašku v případě, že se rezoluci nepodvolí.

Washington se bojí, že Moskva rezoluci vetuje. Američané proto chtějí ještě tento týden s Rusy dojednat přesné formulace, na kterých by se mohli shodnout. „Mezinárodní společenství se musí zasadit o to, aby všechny strany zasedly u jednoho stolu. Vojenské řešení je iluzí, jedinou možností je diplomatické řešení,“ řekl včera na zasedání Valného shromáždění OSN generální tajemník Pan Ki-mun. Dodal, že by se měla rychle zorganizovat mírová konference k Sýrii Ženeva 2.

Diplomatické řešení prosazoval i americký prezident Barack Obama. Ten oznámil, že Spojené státy uvolní na humanitární pomoc Sýrii 340 milionů dolarů.