Řidiči poslouchali mapovou aplikaci. Skončili přímo na ranveji

Juneau - Aljašské mezinárodní letiště Fairbanks muselo uzavřít přístupovou cestu poté, co chyba mapové aplikace od Applu způsobila, že dva řidiči zamířili podél rolovací dráhy a následně se vydali na jednu z ranvejí. Informoval o tom britský server BBC News. Aplikace ale prý řidičům výslovně neřekla, aby jeli přímo na ranvej.

Aljašské letiště si na výrobce mobilních telefonů stěžovalo prostřednictvím místního úřadu generálního prokurátora. „Požádali jsme je, aby zablokovali mapu letiště Fairbanks na dobu, než chybu opraví. Je lepší, když řidiči neuvidí nic, než aby se riskovalo,“ podotkla vedoucí provozu na letišti Melissa Osbornová. Mluvčí Applu se zatím k celé záležitosti nevyjádřil.

Osbornová uvedla, že přístup k rolovací dráze letiště zablokovalo pomocí barikád. Ty nebudou odstraněny, dokud Apple mapu nezaktualizuje. Mapová aplikace od Googlu přitom posílá řidiče jinou, delší trasou, která je zavede na parkoviště.

Nejde o první problémový případ

Apple čelí kritice poté, co loni upustil od mapových služeb od Googlu. Stížnosti se kupily. Podle jedné například mapy ukazovaly letiště Dublinu asi 17 kilometrů od jeho skutečného umístění. Australská policie dokonce zašla podle BBC tak daleko, že software od Applu nazvala „život ohrožující“. Lidé totiž uvízli v národním parku poté, co byli nasměrováni špatným směrem.

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook už na web vyvěsil omluvu a slíbil, že firma udělá vše, co je v jejích silách, aby aplikaci zlepšila.

/*json*/{"map":{"lat":64.817794,"lng":-147.867619,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":64.837778,"lng":-147.716389,"type":"1","description":""},{"lat":64.817794,"lng":-147.867619,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/