Sestry rychlosti v závodních autech rozhýbaly Palestinu

Ramalláh – Mládež v Palestině má nové idoly. Jsou jimi čtyři automobilové závodnice, které si říkají Sestry rychlosti a jsou jediným ženským týmem v automobilovém světě Blízkého východu. Díky svým rychlým autům a nesporným úspěchům se snaží porazit i tradiční představu muslimské dívky.

Mara, Núr, Múna a Betty jsou čtyři automobilové závodnice, které se v tradičně mužském hájemství vůně benzinu, spálených pneumatik a řevu motorů rychle prodraly až na vrchol.  Každá z mladých žen pochází z jiné části palestinské společnosti. Betty Saadeová se narodila v Mexiku a vášeň pro rallye zdědila spolu s bratrem-závodníkem po otci. Nejmladší Marah Zahalkaová se poprvé posadila za volant v deseti v uprchlickém táboře Džanín.

Vůbec nejvíc se konzervativní představě palestinské dívky vzpírá Núr Daúdová. Ta nedávno dokonce přišla o izraelský řidičský průkaz, když jí radar naměřil přes 200 kilometrů v hodině. Ještě předtím ale stačila jako vůbec první Palestinec zvítězit v izraelském závodě Formulí 3. „Chci závodit po celém světě a reprezentovat svou vlast, Palestinu. To je můj sen,“ dodává závodnice.

Automobilová závodnice Núr Daúdová
Automobilová závodnice Núr Daúdová

Stále populárnější palestinské automobilové závodnice si stěžují jen na dvě věci. Na nedostatek peněz na náhradní díly a nová auta a na pokračující izraelskou okupaci, kvůli které nemají kde trénovat ani měřit síly. Jenže Palestinci jsou mistři improvizace. Díly se vyrábějí v garáži, trénuje se podél bezpečnostní bariéry pod pozorným dohledem izraelských strážních věží a pro závody se zkrátka na pár hodin uzavře ulice.