Keňa prý byla před útokem včas varována

Nairobi - Keňská vláda i rozvědky byly před možným teroristickým útokem varováni jen několik dní před vražedným přepadením obchodního centra Westgate v Nairobi. Tajné služby prý předložily bezpečnostní zprávu vládě už počátkem září; zprávu nyní získaly keňské noviny. Keňu prý varoval mimo jiné také Izrael.

Na luxusní nákupní centrum Westgate Mall v Nairobi islamisté z hnutí Šabáb zaútočili s pomocí automatických zbraní a granátů minulý týden v sobotu, kdy byly v budově stovky lidí. Centrum potom komando deseti až 15 ozbrojenců drželo s neupřesněným počtem rukojmích až do úterý. Podle vlády během celé doby přišlo o život 61 civilistů, šest příslušníků bezpečnostních sil a pět teroristů. Šabáb ale tvrdí, že zemřelo 137 rukojmích a že za jejich smrt mohou vládní síly.

Zpravodajské portály už během uplynulého týdne připomněly zprávu OSN, která před více než dvěma měsíci varovala, že keňští spojenci somálského islamistického hnutí Šabáb plánují „nové a rozsáhlejší operace“. Právě Šabáb se k útoku vraždícího komanda v nákupním středisku přihlásil. Varování o spojencích Šabábu, konkrétně o keňské skupině Al Hidžra, zveřejnila kontrolní skupina OSN pro Somálsko a Eritreu ve zprávě z 12. července.

Šabáb akci zdůvodnil jako odvetu za účast keňské armády v intervenci proti islámským milicím v Somálsku. Vůdce Šabábu Ahmed Abdi aw-Mohamed Godane v prohlášení zveřejněném ve středu na internetu pohrozil Keni válkou.