Norsko zastavilo provoz dreamlineru: Spravte to, žádá firmu Boeing

Oslo - Norská nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle kvůli opakovaným problémům vyřadila z provozu jeden ze svých nových letounů 787 Dreamliner. Od amerického výrobce Boeing žádá opravu a místo vadného stroje si zatím pronajme Airbus A340.

„Spolehlivost tohoto letadla je prostě nepřijatelná. Naši cestující se s něčím takovým nemohou spokojit,“ říká mluvčí společnosti Lasse Sandaker-Nielsen. Podle Boeingu je oprava „záležitostí dnů“. Letadlo je teď v Bangkoku, neboť mu selhala hydraulická pumpa. „V rámci konzultací s firmou Norwegian padlo rozhodnutí provést řadu vylepšení, která posílí spolehlivost letounu,“ uvedl Boeing.

Společnost Norwegian letos zahájila dálkové lety a doufala, že bude těžit z nízkých provozních nákladů letounů Dreamliner. První dva dodané dreamlinery z celkem osmi plánovaných však měly tento měsíc více problémů, kvůli nimž si musela firma na krátkou dobu pronajmout jiná letadla nebo zrušit lety.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, od uvedení do provozu ho však provázejí četné problémy. V polovině ledna bylo všech asi 50 letounů Dreamliner po celém světě na několik měsíců odstaveno z provozu kvůli přehřívání baterií. Boeing dlouhodobě soupeří o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly s evropským konkurentem Airbus.