Slovenský ministr si zaměstnává příbuzné, kmotřence a rodáky

Bratislava - Na Slovensku graduje skandál kolem ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka. Média zjistila, že v jeho resortu našlo práci hodně rodinných příslušníků a rodáků z vesnice, odkud pochází. Nově se ukazuje, že mnozí nemají potřebnou kvalifikaci. Ministr obvinění z protežování svých blízkých odmítá a tvrdí, že ho chtějí zničit čtyři obchodní řetězce, kterým dal milionové pokuty za nekalou soutěž.

Kauza se objevila měsíc před krajskými volbami. S vysokými preferencemi sociální demokracie, která Jahnátka na ministerstvo dosadila, ale nepohnula. A premiér Robert Fico se k výměně ministra nechystá. „Pád Jahnátka by znamenal dominový efekt, protože to, co se děje u něj, se velmi pravděpodobně děje i na ostatních ministerstvech,“ říká politolog Samuel Abraham.

Jahnátek se na ministerstvu může cítit jako doma. Na chodbách potkává synovce, neteř, švagra, dva kmotřence a sousedy z rodných Komjatic. Ty ale kauza pošpinila, protože ostatní obce místním vyčítají, že si přednostně zajistili evropské peníze. Lidem v Komjaticích se nelíbí, že je teď celé Slovensko považuje za protekční vesnici. Podle místních tady ministr Jahnátek už 35 let nežije, a navíc za dobu, co je v úřadu, nedostala vesnice z eurofondů žádné peníze.

Opravy parku, návsi a školy prý začaly ještě předtím, než se místní uchytili na rezortu zemědělství, proto i tady za celou kauzou vidí snahu očernit ministra. „Ministr Jahnátek není podepsaný ani pod jedním z těchto projektů nebo povolení, takže je to asi vysloveně dělané na objednávku,“ myslí si starosta obce Peter Hlavatý. Ani vysokému počtu rodáků na ministerstvu zemědělství se ve vesnici nikdo nediví. Předsedkyně Sdružení přátel obce Komjatice Viera Vrabcová to vysvětluje tím, že místní jsou šikovní, draví, chytří - a jsou všude. Vrozené ostré lokty zajistily za poslední roky vysoké funkce ve státní správě mnoha místním. Práci na ministerstvu tady proto nepovažují za něco příliš výjimečného.

/*json*/{"map":{"lat":48.15646705411,"lng":18.168725967407,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/