Průlom v cestě za jadernou fúzí: Poprvé dala víc energie, než spotřebovala

Washington - Američtí vědci podle britské zpravodajské stanice BBC dosáhli historického milníku na cestě k soběstačné jaderné fúzi. Poprvé se jim fúzí podařilo získat víc energie, než kolik vložili do jejího zažehnutí.

Zvládnutím jaderné fúze - procesu slučování atomových jader, který probíhá ve Slunci - lze zajistit neomezený a levný zdroj energie. Aby však fúzní elektrárny byly realizovatelné, musejí produkovat více energie, než kolik spotřebují, což se ukázalo jako velmi obtížné.

Nyní se výzkumníkům ve specializovaném zařízení National Ignition Facility (NIF) Lawrencovy livermorské státní laboratoře v Kalifornii údajně podařil průlom, který by mohl zvýšit naději na pokrok k energii získávané jadernou fúzí.

NIF využívá 192 paprsků nejvýkonnějšího laseru na světě k rozžhavení a kompresi malých kapslí vodíkového paliva do stavu, kdy nastává fúze. Podle BBC během experimentu, provedeného koncem září, množství energie vydané při fúzní reakci překročilo množství spotřebované energie. Bylo to prý poprvé, co se to některému z podobných zařízení na světě podařilo.

Krok k neomezenému a čistému zdroji energie

Tento úspěch je nejvýznamnějším krokem k fúzi v posledních letech. Ukazuje, že NIF je na dobré cestě ke kýženému cíli zažehnutí soběstačné fúze. Kontrolované jaderné fúze se snaží vědci dosáhnout už půl století, zatím byly všechny pokusy marné. Nyní zavládla naděje, že se pracovníkům National Ignition Facility podařil důležitý průlom, který výzkum v této oblasti tolik potřebuje.

V roce 2009 představitelé NIF oznámili cíl demonstrovat výrobu čisté energie pomocí jaderné fúze do 30. září 2012. Nečekané technické problémy ale splnění tohoto záměru zhatily - energetický výstup fúze byl menší, než původně předpověděly matematické modely.

Na tento objev věda dlouho čekala

Podle českého jaderného fyzika Jiřího Ullschmieda jde o důležitý objev a pokud se dalšími experimenty potvrdí, bude v tomto oboru znamenat podstatný pokrok. „Pokud je to pravda a dalšími experimenty se to potvrdí, pak jde o obrovský úspěch. Představte si, že obří zařízení za mnoha miliard dolarů se několik let snaží právě o tento průlom, to jest prokázat, že termojaderná reakce lze laserem zapálit,“ řekl jaderný fyzik Ullschmied z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR.

Na tento objev podle Ullschmieda celosvětová věda čekala, protože se na něj vážou další americké a evropské projekty. „Je to jeden z významných kroků. Je totiž potřeba, aby energetický zisk byl takový, aby pokryl veškeré energetické nároky toho zařízení. Směřuje to k tomu, aby termojaderné budoucí reaktory nahradily současné jaderné štěpné reaktory. Je to možnost využití reakce, která nevede k hromadění jaderných popelů,“ uvedl odborník. Znamenalo by to podle něj zajistit energii na 1000 let. Tento laserový způsob je alternativou k tokamakům, magnetickému udržení plazmatu, doplnil.


Stavba fúzní elektrárny ve Francii
Zdroj: ČT24

NIF je jedním z několika projektů na světě, které se zaměřují na zvládnutí jaderné fúze. Patří mezi ně i reaktor ITER v hodnotě mnoha miliard eur, který se buduje ve vědeckovýzkumném středisku Cadarache na jihu Francie. ITER však bude, na rozdíl od laserových paprsků NIF, využívat silná magnetická pole.