Neválčit, chemičtí experti potřebují pracovat

Haag - Chemičtí experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mají v Sýrii prověřit přes dvacet míst. Zatím navštívili pouze jednu lokalitu a připravují se na inspekci druhé, informoval dnes šéf této organizace Ahmet Üzümcü. Podle něj bude zřejmě nezbytné před vstupem inspektorů do některých míst vyjednat dočasné příměří.

Odborníci OPCW a OSN začali s likvidací chemických zbraní v souladu s rezolucí RB OSN z letošního 27. září. Dokument je reakcí na srpnový chemický útok u Damašku, kde podle opozice zabily jednotky prezidenta Bašára Asada stovky civilistů. Damašek ale odpovědnost odmítá a z použití bojového plynu obviňuje rebely.

V Sýrii působí od minulého týdne zatím malý sbor OPCW, který již s likvidací chemických kapacit začal. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý doporučil, aby se tým rozrostl až na zhruba stovku odborníků. Mise bude mít sídlo v Damašku s podpůrnou základnou na Kypru.

Šéf OPCW dnes řekl, že Sýrie dosud s lidmi z jeho organizace spolupracovala dobře a konstruktivně. „Pokud se podaří zařídit dočasný klid zbraní v určitých lokalitách“, bude podle něj možné dodržet přísný harmonogram, stanovený pro proces likvidace syrského chemického arzenálu.

Sýrie má podle odhadů asi 1 000 tun chemických bojových látek. Do 1. listopadu má vyřadit z provozu výrobny a zařízení, v nichž se tyto látky plní do hlavic, do poloviny příštího roku pak mají být zbraně zničeny nebo vyvezeny.

Sýrie souhlasila se zničením svého chemického arzenálu a poskytla seznam všech míst, kde bojové chemické látky vyrábí a skladuje.