Malala má Sacharovovu cenu. Dostane i tu Nobelovu?

Štrasburk - Sacharovovu cenu za prosazování lidských práv a svobodu myšlení získala od Evropského parlamentu kritička Talibanu Malala Júsufzaiová. Šestnáctiletá pákistánská dívka, která se kvůli svému boji za právo žen na vzdělání stala terčem útoku islamistů, je favoritkou i na Nobelovu cenu míru, jejíž držitel bude oznámen v pátek.

„Evropský parlament rozhodl ocenit mladou dívku, která povzbudila ostatní svým vlastním příkladem… nenechat se zastrašit nenávistným prostředím,“ řekl předseda EP Martin Schulz novinářům krátce předtím, než s výsledkem rozhodnutí lídrů EP předstoupil před ostatní europoslance. Rozhodnutí ocenit Malalu bylo podle něj jednomyslné. „S netrpělivostí čekám, že dorazí do Evropského parlamentu, abych mohl předat naši cenu této mladé ženě, která dává nám všem příklad bezprecedentní odvahy,“ dodal.

Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu:

Martin Schulz„Oceňujeme mladou dívku, která ukázala neuvěřitelnou odvahu a odhodlání bojovat nejen za svá práva, ale taky povzbudila ostatní dívky v nepřátelském mužském prostředí po strašlivém útoku a pokusu o její vraždu. Bojovala za svá vlastní práva, za právo školní docházky, za právo na vzdělání, za rovná práva žen a mužů v zemi, kde hodně mužů a dospělých nemá takovou odvahu, jako měla ona.“


„Toto je unikátní symbol odvahy a jsem šťastný, že se Evropský parlament takto rozhodl,“ řekl Schulz. Když oznámil jméno čerstvé držitelky ceny na plénu europarlamentu, následoval bouřlivý potlesk. Podle české lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové je udělení ceny tou nejlepší volbou, jakou v letošním roce mohl europarlament učinit. Sociální demokrat Libor Rouček uvedl, že to je ocenění Malaliny osobní statečnosti i myšlenky sociální rovnosti. Za skvělou volbu označil cenu pro Malalu i europoslanec Jan Zahradil.

Reakce českých europoslanců:

Zuzana Roithová (KDU-ČSL), frakce Evropská lidová strana:
„Udělení ceny je tou nejlepší volbou v letošním roce, jakou mohl Evropský parlament učinit. Doufám, že toto ocenění zbaví jí i její rodinu dosavadních útrap a povede k většímu obeznámení s jejím životním příběhem. Šance světa na lepší budoucnost je v mladých lidech, jako je Malala.“

Jan Zahradil (ODS), Skupina evropských konzervativců a reformistů:
„Jsem rád, že návrh naší skupiny v Evropském parlamentu získal podporu. Myslím, že je to skvělá volba. Malala je příkladem obrovské osobní statečnosti.“

Libor Rouček (ČSSD), Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů:
„Udělení Sacharovovy ceny Malale Júsufzaiové představuje ocenění její osobní statečnosti i podporu myšlence sociální a společenské rovnosti pro ženy, včetně práva na vzdělání v celém islámském světě.“


Malala navzdory útokům ze strany Talibanu bojuje za práva a vzdělání pákistánských žen. „Dialog je nejlepší způsob, jak řešit problémy a bojovat proti válce. Nejlepší způsob boje proti terorismu a extremismu je podle mne velmi jednoduchý: vzdělat příští generaci. Teroristé se bojí vzdělanosti,“ zdůraznila mladá Pákistánka, která už byla letos vyznamenána cenou Anny Politkovské.

„Když udeříte talibance, pak mezi vámi a talibancem nebude žádný rozdíl,“ odpověděla Malala v pořadu The Daily Show na otázku, co by řekla muži, který se ji snažil zabít. „S ostatními je třeba vést boj prostřednictvím míru, dialogu a vzdělání,“ poznamenala také.

Malala Júsufzaiová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jessica Rinaldi

Islamisté Malalu postřelili loni začátkem října, když se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. K útoku se přihlásil Taliban, jehož počínání dívka popisovala ve svém blogu na stránkách BBC, psaném pod pseudonymem. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání.

Taliban: Malala neudělala nic, za co by si cenu zasloužila

Podle mluvčího Pákistánského hnutí Taliban (Tehríke Taliban, TTP), se kterým hovořila agentura AFP, Júsufzaiová neučinila nic, aby si prestižní evropské ocenění zasloužila. Cenu prý dostala, protože působí proti islámu, a pro Taliban bude cílem - ať je v USA, nebo v Británii, kde se po útoku léčila.

Andrej SacharovSacharovova cena za svobodu myšlení nese jméno sovětského vědce a disidenta Andreje Sacharova. Evropský parlament ji uděluje od roku 1988 mimořádným osobnostem, které bojují proti netoleranci, fanatismu a útlaku. K ceně se dává 50 000 eur (zhruba 1,2 milionu korun). Slavnostní předání se odehraje 20. listopadu ve Štrasburku.


Kandidáty na Sacharovovu cenu mohou navrhnout buď politické skupiny, nebo nejméně 40 poslanců Evropského parlamentu. Výbor pro zahraniční věci a Výbor pro rozvoj pak zúží výběr navrhovaných kandidátů na tři. Konference předsedů, tvořená předsedou EP a šéfy politických skupin, pak rozhodne o vítězi.

  • Malala Júsufzaiová se narodila 12. července 1997 ve městě Mingora v oblasti Svát na severozápadě Pákistánu. Její rodiče jsou sunnitští muslimové, Paštunové. Jméno Malala dostala po afghánské národní hrdince, která v 19. století vedla Paštuny proti britským kolonizátorům.
  • Již v září 2008 vystoupila Malala v místním klubu a před tamními novináři kritizovala uzavření dívčích škol Talibanem v jejím rodném údolí Svát. Její zápisky o nelehkém životě místních žen a dívek pak v první polovině roku 2009 pod pseudonymem pravidelně uveřejňoval server BBC.
  • Malalin otec Ziauddín je sám otevřeným propagátorem vzdělání a stejně jako dcera opakovaně čelí od Talibanu výhrůžkám smrti. V Pákistánu vedl soukromou místní školu a také dceru inspiroval k psaní blogu.
  • Loni 9. října se Malala stala terčem útoku ozbrojenců z Talibanu, kteří ji cestou ze školy v autobuse vážně postřelili do hlavy a krku. Nejprve byla převezena do pákistánské nemocnice a poté do britského Birminghamu, kde se podrobila sérii náročných operací.
  • Po propuštění z nemocnice začátkem února se znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Začala chodit do školy v Birminghamu, kde její otec dostal práci na pákistánském konzulátu, a napsala knihu vzpomínek I am Malala (Jsem Malala). V září v Birminghamu slavnostně otevřela novou knihovnu. Její jméno nese i nadace, jejímž cílem je prosazovat vzdělání pro dívky ve všech koutech světa.
  • V polovině července, v den svých 16. narozenin, vystoupila Malala na půdě OSN v New Yorku. „Jsem jen jednou z mnoha, jimž Taliban ublížil… mluvím tu za ty, kteří sami mluvit nemohou. Za ty, kteří také bojují za svá práva - právo na mír, důstojné zacházení, právo na vzdělání,“ prohlásila mimo jiné.
  • Jejím krédem je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci. „Teroristé se bojí vzdělanosti,“ tvrdí Malala, jíž zástupci Talibanu stále vyhrožují smrtí.
  • Malala je již držitelkou řady cen. V roce 2011 byla nominována na Mezinárodní dětskou mírovou cenu nadace The KidsRights Foundation, kterou letos dostala. V roce 2012 jí pákistánská vláda udělila Státní cenu míru pro aktivisty mladší 18 let. Letos obdržela mimo jiné cenu Anny Politkovské, udělovanou na počest ruské novinářky zavražděné v roce 2006, či Cenu Simone Beauvoirové.
  • Letos v dubnu otiskl její fotografii na titulní stránce časopis Time a uvedl ji mezi 100 nejvlivnějšími osobnostmi světa.

Finalisty Sacharovovy ceny pro letošní rok byla vedle Malaly trojice opozičních aktivistů z Běloruska (Ales Bjaljacki, Eduard Lobav a Mikalaj Statkevič) a bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Porota tedy rozhodovala mezi bojem s Talibanem, běloruskou vládou nebo americkým systémem. „Vybírali jsme z velkého množství zajímavých lidí, kteří bojovali za svá práva i práva ostatních. V užším kole máme velmi rozmanitou skupinu,“ podotkla členka výboru pro lidská práva Barbara Lochbihlerová.

Jeden z trojice běloruských aktivistů - Aleš Bjaljacki - byl letos vyznamenán už Cenou Václava Havla. „Myslím, že to je velmi pozitivní ohodnocení za jeho odvahu a léta, která strávil bojem za pravdu, svobodu a dodržování lidských práv. A taky za jeho lásku k Bělorusku,“ konstatovala Bjaljackého manželka. Edwarda Snowdena pak navrhli zástupci zelených v Evropském parlamentu. Svým vyzrazením utajovaných informací podle nich udělal službu lidských právům i evropským občanům. „Připadá vám, že povědomí lidí o zločinech stoupá, a tak máte pocit, že o tom musíte mluvit. Ale čím víc o tom mluvíte, tím víc vás ignorují a říkají, že to není problém. Až si nakonec uvědomíte, že o tom musí rozhodnout veřejnost, a ne někdo najatý vládou,“ uvedl Snowden.

Video Telefonát Bohumila Vostala
video

Telefonát Bohumila Vostala

Telefonát Bohumila Vostala

14:00 10.10.

EP vyhlásí vítěze Sacharovovy ceny