Za Snowdenem přiletěl do Ruska tatínek a bývalí kolegové

Moskva – Setkat se se svým synem chce Lon Snowden, který dnes přiletěl do Moskvy. Jeho syn Edward dostal v Rusku azyl, v USA jej stíhají za vyzrazení utajovaných informací. Lona Snowdena na letišti Šeremeťjevo přivítal advokát jeho syna Anatolij Kučerena. S Edwardem prý nemá přímý kontakt, nicméně doufá, že se mu podaří s ním setkat. Cestu za synem do Ruska plánoval Lon Snowden již dříve. Kučerena ale v září řekl, že návštěva se musela z bezpečnostních důvodů odložit.

„Jsem tady, abych se setkal s panem Kučerenou a abych se dozvěděl víc o situaci svého syna. Doufám, že budu mít příležitost se s ním setkat,“ řekl novinářům po příletu Snowden starší. Dal také najevo „velkou vděčnost za to, že syn je v bezpečí a na svobodě“. „Nejsem si jist, zda se syn vrátí do Spojených států. Je to jeho rozhodnutí. Je dospělý.“

Se Snowdenem se v Rusku sešli další bývalí agenti 

Edwarda Snowdena ve středu v Moskvě vyhledali čtyři bývalí zaměstnanci amerických bezpečnostních složek, kteří v minulosti sdíleli jeho osud. Někdejší zaměstnanci CIA, FBI, ministerstva spravedlnosti a Národní agentury pro bezpečnost (NSA) se v USA dostali do problémů, když veřejně kritizovali údajné přehmaty svých zaměstnavatelů.

Podle někdejšího odpovědného pracovníka NSA Thomase Drakea se Snowden v Rusku volně pohybuje a snaží se poznat kulturu a životní styl Rusů. „Teď žije tady, a kde právě žijete, tam je váš domov,“ řekl Drake, který kdysi médiím vyzradil důvěrné informace o metodách americké elektronické špionáže. Od soudu odešel s roční podmínkou.

Čtveřice Američanů odmítla upřesnit, kde se jejich schůzka se Snowdenem uskutečnila a kde žije. „Žije tak normální život, jak jen to je možné,“ prohlásil Drake. Snowden má prý dobrou náladu a stále věří, že jeho skutek byl správný. Podle Drakea neexistují žádné známky toho, že by byl Snowden pod kontrolou ruských tajných služeb.

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dostal počátkem srpna v Rusku roční azyl po více než měsíčním pobytu v tranzitním prostoru mezinárodního letiště Šeremeťjevo. Tam se dostal po příletu z Hongkongu, kde vyzradil informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.

Od té doby, co po získání ročního azylu opustil letiště, Edwarda Snowdena nikdo nespatřil. V médiích se pouze před několika dny objevila fotografie, která je údajně prvním snímkem Snowdena pořízeným v Rusku. Kučerena nicméně odmítl cokoli sdělit o místu pobytu svého mandanta. Prozradil jen, že se volně pohybuje v přestrojení a že má ozbrojenou ochranu.

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s poskytnutím azylu Snowdenovi s podmínkou, že zanechá „protiamerické činnosti“ a nebude publikovat další informace poškozující USA. V médiích se od té doby některé další utajované informace objevily, podle lidí ze Snowdenova okolí je ale Američan předal novinářům ještě před získáním ruského azylu.