Je to špatné rozhodnutí, reagoval Egypt na zastavení americké pomoci

Káhira - Egypt dnes kritizoval rozhodnutí Washingtonu zastavit finanční a vojenskou pomoc této zemi. Podle mluvčího egyptského ministerstva zahraničí jde o špatné rozhodnutí. „Egypt nepodlehne americkému tlaku a bude pokračovat na své cestě k demokracii tak, jako to bylo stanoveno v 'cestovní mapě',“ prohlásil mluvčí v narážce na plán přechodné vlády, že do jara příštího roku bude mít Egypt nový parlament i prezidenta. Ministr zahraničí USA John Kerry ale zdůraznil, že rozhodnutí Washingtonu v žádném případě neznamená přerušení vztahů s Egyptem. Na zmrazení americké pomoci Egyptu reagoval i Izrael.

USA zváží obnovení určité pomoci Egyptu „podle jednání vlády v Káhiře“, řekl šéf americké diplomacie v Kuala Lumpuru, kde zastupuje amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten kvůli rozpočtové krizi v USA zrušil plánovanou návštěvu Malajsie a Filipín. Spojené státy si podle Kerryho v Egyptě přejí úspěšnou vládu, zároveň ale takovou, kterou budou moci Američané „bez problémů podporovat“.

Američané Egyptu už dlouho poskytují každoroční pomoc v objemu asi 1,55 miliardy dolarů (zhruba 29,3 miliardy Kč). Z toho asi 1,3 miliardy dolarů připadá na pomoc vojenskou. Washington ve středu oznámil, že zmrazí finanční pomoc v hodnotě 560 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč) a zastaví také dodávky těžké vojenské techniky do země, kterou zmítá hluboká politická krize.

USA svým krokem reagují na nejnovější krvavé potlačení protestů vedených stoupenci sesazeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Podle zdroje z Kongresu se omezení dodávek vojenské techniky týká tanků Abrams, stíhaček F-16 a vrtulníků Apache. Podle ministerstva zahraničí dodávky určitého vojenského materiálu stejně jako poskytování bojového výcviku zůstanou Egyptu zachovány. Zdroj z Kongresu také upřesnil, že u finančních škrtů jde o 260 milionů dolarů hotovostních plateb a záruky na úvěr v plánované výši 300 milionů dolarů.

Na zmrazení americké pomoci Egyptu reagoval i Izrael. Izraelský ministr pro civilní obranu Gilad Erdan doufá, že tento krok nenaruší mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi z roku 1979. Egypt a Izrael spolu podle něj mají blízké vztahy, spolupracují a jsou v neustálém kontaktu. „Doufám, že rozhodnutí Spojených států nebude interpretováno jako něco, co by mělo mít určitý vliv,“ uvedl Erdan.