V Rakousku žije 19 příbuzných Ötziho

Vídeň - V Rakousku stále žijí příbuzní známého pravěkého muže Ötziho, jehož 5 300 let stará mumie se objevila před 22 lety v alpském ledovci na italsko-rakouské hranici. Díky analýze DNA se podařilo v Tyrolsku najít 19 osob, které patří do stejné genetické podskupiny jako „ledový muž“.

„Tito lidé a Ötzi mají stejné předky,“ uvedl s odvoláním na výsledky testů DNA Walther Parson z Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku.

Nález dobře zachované mumie muže z období pozdní doby kamenné je považován za prvořadou vědeckou senzaci. Odborníci se domnívají, že další příbuzní Ötziho by mohli žít ve švýcarském horském údolí Engadin a v podobné jihotyrolské oblasti Vinschgau.

O objev se hned poté, co byl 19. září 1991 učiněn, začaly přetahovat Rakousko s Itálií a trvalo rok, než se záležitost vyjasnila. Měřily se i hranice, o 92,56 metru nakonec vyhráli Italové. „Poražení“ Rakušané poté alespoň sarkasticky poukazovali na to, že Ötzi nemohl být Ital, protože se u něj našly pracovní nástroje a živil se tedy prací. Italové se jim ovšem snažili nezůstat nic dlužní - podle nich, když měl Ötzi mozek, nemohl to být Rakušan.