Šéf NATO odsoudil Karzajova slova o utrpení způsobeném v Afghánistánu

Brusel - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen tvrdě odsoudil tvrzení afghánského prezidenta Hámida Karzaje, podle něhož zahraniční jednotky v jeho zemi způsobily hodně utrpení, ale moc toho nedosáhly.

„V Afghánistánu se v posledních deseti letech dosáhlo pokroku díky ohromnému úsilí a velkým obětem ze strany Spojených států a dalších zemí, které přispěly svými vojáky. Je to obdivuhodné a nelze to popírat,“ prohlásil na tiskové konferenci v bruselském sídle aliance její šéf.

Karzaj začátkem týdne v rozhovoru pro BBC ostře kritizoval působení Severoatlantické aliance ve své zemi. NATO a USA podle něj způsobily „velké utrpení“ svými útoky porušujícími svrchovanost, ale nepřinesly potřebnou stabilitu.

Podle jeho přesvědčení se aliance nesprávně soustředila na afghánský venkov, místo aby se zaměřila na základny islamistického hnutí Taliban v Pákistánu. „Nejsem rád, že musím říci, že tu je jen částečná bezpečnost. A to není to, oč usilujeme. Co chceme, je naprostá bezpečnost a jasná válka proti terorismu,“ poznamenal Karzaj k akcím NATO.

Roztržka přichází v době, kdy Spojené státy vyjednávají s Kábulem dohodu o podmínkách, za jakých by měly v Afghánistánu působit některé americké jednotky po odchodu současného mezinárodního kontingentu na konci roku 2014. Podle AP je možné, že se obě země nedohodnou. Nicméně zdroj agentury z administrativy prezidenta Baracka Obamy tvrdí, že zhruba 95 procent dohody je už hotovo.

Video Telefonát Jana Petránka
video

Telefonát Jana Petránka