Zima přišla brzy: V Bavorsku a Tyrolsku komplikuje sníh dopravu

Berlín – V Bavorsku napadl v noci na dnešek první sníh a v alpských oblastech způsobil značné problémy. V celém okrese Garmisch-Partenkirchen byly zavřeny všechny školy, popadané stromy zablokovaly některé silnice a úřady vyzvaly obyvatele, aby raději zůstali doma a nikam nevyjížděli. Potíže způsobil sníh i v sousedním Rakousku. Meteorologové očekávají, že v polohách nad 700 metrů bude sněžit i v sobotu, a varovali před nebezpečím náledí na bavorských silnicích.

Kvůli sněhové nadílce v Garmisch-Partenkirchen odpadla dnes školní docházka v tamních mateřských školkách i základních a středních školách. Vedení okresu apelovalo na občany, aby zůstali doma, neboť těžký sníh způsobuje pády stromů, které ohrožují chodce i motoristy.

Silnici první třídy mezi městy Garmisch-Partenkirchen a Mittenwald zablokovalo 15 spadlých stromů, a musela být proto pro dopravu uzavřena. Policie varovala řidiče, aby se nevydávali na silnice nejnižších tříd, a také doporučila, aby raději nikam nevyjížděli.

První letošní sníh v Bavorsku
První letošní sníh v Bavorsku

Sněžit bude dál. Kolem Mnichova může napadnout až dvacet centimerů

Sníh způsobil potíže také v dalších oblastech regionu Horního Bavorska, ležícího na jihu největší německé spolkové země. V několika okresech jižně od Mnichova byly přerušeny dodávky elektřiny, bez níž se ocitly tisíce domácností. Výpadky mají i železniční spoje.

„Z nebe padá velmi mokrý sníh, který je mimořádně těžký,“ uvedl podle serveru deníku Die Welt meteorolog Dominik Jung. Meteorologové navíc očekávají, že v polohách nad 700 metrů bude sněžit i v sobotu. Varovali současně před nebezpečím náledí na silnicích. „Tento rok udeřila zima nezvykle brzy a nezvykle prudce. Na jih od Mnichova může místy vzniknout i více než dvaceticentimetrová sněhová deka,“ upozornil Jung.

První letošní sníh v Bavorsku zkomplikoval dopravu
První letošní sníh v Bavorsku zkomplikoval dopravu

V Tyrolsku napadlo za noc půl metru

S bílou nadílkou se potýká také rakouské Tyrolsko. Tam se dnes ocitlo bez proudu na 22 000 domácností poté, co ráno padající stromy strhaly elektrická vedení zásobující asi 50 obcí. V noci na dnešek tam napadlo okolo 50 centimetrů sněhu, což ochromilo i lokální železniční dopravu a podobně jako v Bavorsku zůstaly zavřené některé školy.