Polsko dočasně obnoví hraniční kontroly kvůli konferenci OSN

Varšava – Během listopadové konference OSN ve Varšavě obnoví Polsko dočasně kontroly na hraničních přechodech, letištích i v přístavech. Bezpečnostní opatření má pomoci zadržet nežádoucí osoby. Na konferenci o změnách klimatu se sjedou vedoucí představitelé a ekologičtí experti, aby vyjednali dohodu o snižování skleníkových plynů.

„Ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz rozhodl (…) obnovit od 8. do 23. listopadu kontroly na vnitřních hranicích v souladu s pravidly schengenské dohody o volném pohybu,“ uvádí se ve zprávě, kterou polské ministerstvo vnitra zveřejnilo.  

Do polské metropole se v listopadu sjedou vedoucí představitelé, ekologičtí experti a vyjednávači ze 190 zemí. Budou se snažit připravit základy pro dohodu o snižování exhalací skleníkových plynů, která by mohla být uzavřena za dva roky v Paříži a vstoupit v platnost v roce 2020. 

Opatření má pomoci zajistit veřejný pořádek a bezpečnost během 19. konference OSN o změnách klimatu, která se ve Varšavě uskuteční od 11. do 22. listopadu. Jedná se o možnost provádět hraniční kontroly - s cílem zadržet nežádoucí osoby - na 126 hraničních přechodech s Německem, Českou republikou, Slovenskem a Litvou, na 18 letištích a v 9 přístavech.