Palác limburského biskupa by nakonec mohl stát až miliardu korun

Berlín - Kontroverzní rezidence biskupa z německého Limburgu, jejíž přestavba mnohonásobně překročila původní rozpočet, by nemusela stát dosud uváděných 31 milionů eur. Náklady by se podle nedělníku Welt am Sonntag mohly vyšplhat až na 40 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba na jednu miliardu korun. Kritizovaný biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst roky skutečné náklady na přebudování svého sídla tajil a systematicky obcházel kontrolní orgány v biskupství i ve Vatikánu, uvedl list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS).

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Fredrik von Erichsen

Konečné náklady by měly navýšit výdaje na opravy komunikací a fasád budov v okolí biskupského komplexu, které byly během stavby poškozeny. Mluvčí biskupství nedělníku potvrdil, že diecéze tyto dodatečné náklady „samozřejmě vyrovná“. Jen oprava zhruba třísetmetrového úseku ulice u církevního centra přijde nejméně na 1,8 milionu eur.

Podle některých členů diecéze to však nemusí být poslední slovo ve stále rostoucím účtu za novou rezidenci. „Očekávám, že bylo napácháno ještě více škod, o kterých se mlčí. Počítám, že na konci celý projekt spolkne 40 milionů eur,“ prohlásil člen shromáždění biskupství Marius Hahn. Stejnou sumu vyřkl také bývalý farář a mluvčí reformního hnutí My jsme církev Hubertus Janssen.

Nedělník FAS uvedl, že biskup Tebartz-van Elst zatajoval pravé náklady na stavbu paláce
a systematicky obcházel radu dohlížející na finance biskupství i kontrolní instance ve Vatikánu. V létě 2011 podle listu předložil radě zprávu, podle níž celkové náklady na stavební práce dosahovaly 17 milionů eur. Tato suma byla ale rozdělena na každý jednotlivý objekt biskupského komplexu, tudíž nakonec jednotlivé platby nepřekračovaly hranici pěti milionů eur, kdy by se musely hlásit Vatikánu. 

Náklady původně měly být zhruba 5,5 milionu eur (140 milionů Kč). Po měsících spekulací o „explozi výdajů“ biskupství nakonec tento týden přiznalo, že výdaje se vyšplhaly na 31 milionů eur (791 milionů Kč). Tebartz-van Elst to odůvodnil mimo jiné náročnými požadavky úřadu na ochranu památek. Podle tisku a kritiků stavby za toto prodražení ale mohou „speciální přání“ samotného biskupa, který si svou rezidence luxusně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen.

Tebartz-van Elst, německým tiskem přezdívaný „biskup luxusu“, kvůli tomu čelí tvrdé kritice a stále novým výzvám k rezignaci. Podle německých médií jsou dny limburského biskupa ve funkci už nejspíše sečteny, což podpořilo i oznámení předsedy Německé biskupské konference, arcibiskupa Roberta Zollitsche, že bude příští týden o kauze Tebartze-van Elsta ve Vatikánu jednat s papežem Františkem, který jediný může biskupa jeho úřadu zbavit.

Biskup odletěl do Vatikánu levnou linkou

Tebartz-van Elst kvůli tomu dnes sám odletěl do Říma. Tisk spekuluje, že se tam chce pokusit zabránit svému sesazení. Jako pikantnost přitom zdůrazňuje, že prý letěl nízkonákladovou linkou, zatímco ještě loni se za chudými indickými dětmi vydal nejdražší první třídou. Kvůli této aféře je podezřelý z křivé výpovědi a hrozí mu od soudu pokuta. Státní zastupitelství v Limburgu navíc prověřuje, zda se nedopustil zpronevěry. 

Franz-Peter Tebartz-van Elst
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Arne Dedert

Nedělník Bild am Sonntag s odvoláním na zdroje z Německé biskupské konference dnes uvedl, že kolegium biskupů už hledá pro třiapadesátiletého Tebartze-van Elsta nové místo. Údajně by mohl zakotvit v kolínském arcibiskupství.