Nová stopa v kauze zmizelé Maddie: Matku od únosce dělily sekundy

Londýn – Britská policie zveřejnila nové portréty muže, který by mohl být únoscem Madeleine McCannové. Čtyřletá Maddie zmizela 3. května 2007 z pokoje hotelu v portugalském letovisku Praia da Luz, zatímco její rodiče jen několik desítek metrů od spícího děvčátka večeřeli. Britské úřady po dívce stále pátrají, BBC večer odvysílala rekonstrukci osudného dne. Z ní vyplynulo, že Kate McCannová se zřejmě s únoscem své dcery minula doslova jen o několik sekund.

Muže na zveřejněných portrétech svědkové v den únosu viděli v blízkosti hotelového komplexu, odkud dívka zmizela. Nejméně dva svědkové (irský manželský pár) jej prý viděli kolem půl desáté večer, jak nesl do přístavu v Praia da Luz v náručí asi tříletou blonďatou dívku v pyžamu. Policie uvedla, že je „nanejvýš důležité“ muže najít, protože by mohl poskytnout klíč k vyřešení případu. Hledanému je mezi 20 a 40 lety a je střední postavy; dosud nebyl veden jako podezřelý, protože se policie domnívala, že dívka mohla zmizet v jinou dobu, než se dosud předpokládalo. Pátrání se zaměří i na zahraničí.

„Praia da Luz je populární prázdninovou destinací pro mnoho národů, proto naše žádost o pomoc musí být opakována v mnoha různých zemích. Já se vydám hledat podporu veřejnosti do Nizozemska, Německa a Irska,“ řekl podle serveru deníku Daily Mirror šéfinspektor Andy Redwood, který stojí v čele pátracího týmu.

Poslední policejní odhalení byla zveřejněna ve večerní relaci BBC Crimewatch - včetně rekonstrukce dne, kdy se Maddie ztratila. Policie na jejím základě dospěla k závěru, že k únosu mohlo dojít o 30 až 40 minut později, než se zatím soudilo. Ještě během živého vysílání obdržela několik telefonátů se jménem muže, který údajně v květnu byl ve zmíněném portugalském letovisku, ale policii se zatím nepřihlásil. Pořad bude odvysílán také v Nizozemsku a Německu a Scotland Yard doufá, že se přihlásí případní svědci i z těchto zemí, kteří v danou dobu v Praia da Luz pobývali.

Portugalská policie původně označila za podezřelé rodiče Madeleine, žádná obvinění proti nim ale nevznesla a v roce 2008 případ odložila ad acta. McCannovi jakákoliv obvinění ostře odmítali a tvrdili, že dívku někdo unesl. Případ hlavně v prvních měsících provázela rozsáhlá mediální a informační kampaň. Kvůli pomluvám se McCannovi soudili s britským bulvárem, Scotland Yard je na seznamu 38 podezřelých nemá. McCannovy podpořila například spisovatelka Joanne Rowlingová, fotbalista David Beckham či tehdejší papež Benedikt XVI.

Video Reportáž Kataríny Fagošové
video

Reportáž Kataríny Fagošové

Reportáž Kataríny Fagošové

U 14.10.

Telefonát Ivana Kytky (23:00)

Telefonát Ivana Kytky

Z ložnice, kde spala se svými sourozenci, zmizela Maddie devět dní před svými čtvrtými narozeninami; dnes by jí bylo devět let. Její poslední snímek byl na tisících letáků. Pátrání k ničemu nevedlo, kvůli novým stopám policie případ v červenci znovu otevřela.

/*json*/{"map":{"lat":37.097359932173,"lng":-8.7389373779297,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/