Nacistu Priebkeho odmítá pohřbít Řím, Vatikán, Argentina i německé rodiště

Řím - Ostatky nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho nechtějí nikde pohřbít. Obřad zakázala italská metropole i Vatikán, který odmítl povolit v jakémkoli římskokatolickém kostele církevní ceremonii pro bývalého velitele nacistických oddílů SS, jenž se hlásil k víře. Převoz těla na své území odmítla také Argentina, kde Priebke dlouho žil, a rovněž jeho rodné město v Německu, které se ohradilo, že svůj hřbitov má jen pro obyvatele s trvalým pobytem nebo pro majitele hrobek. Priebke zemřel v pátek ve věku 100 let v Římě.

Priebke se narodil roku 1913 v braniborském Hennigsdorfu poblíž Berlína. Hennigsdorfští radní možnost pohřbu rezolutně odmítli. Návrh převozu ostatků do Německa podal jak předseda římské židovské obce Riccardo Pacifici, tak šéf jeruzalémského Centra Simona Wiesenthala, které pátrá po pachatelích nacistických zločinů. „Existuje jediné řešení. Podle vší logiky by se měl vrátit do země, kde se narodil. A tou je Německo. Měl by být pohřben v rodném městě,“ řekl Pacifici.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmích, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie. Objeven byl až v 90. letech minulého století. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl odpykat trest v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.


„V Německu je nejvhodnější právní prostředí schopné zabránit tomu, aby se pohřeb nezvrhl v manifestaci neonacistů,“ reagoval také šéf Wiesenthalova centra Efraim Zuroff v rozhovoru pro italský deník La Stampa. Podle Zuroffa by se ostatky měly zpopelnit. Stejného mínění je bývalý italský ministr spravedlnosti Giovanni Maria Flick. „Popel by se pak měl hodit do moře, stejně jako se to stalo v případě válečného zločince Adolfa Eichmanna. Priebkeho mrtvé tělo lze eventuálně převézt do Německa. Řím je každopádně pro smuteční akt tím nejnevhodnějším místem,“ řekl.

Priebkeho advokát Paolo Giachini
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Priebkeho advokát Paolo Giachini v sobotu oznámil, že pohřeb se uskuteční v úterý v některém z římských kostelů. Představitelé metropole se ale proti tomu postavili. Starosta Ignazio Marino prohlásil, že pohřbít Priebkeho v Římě by bylo urážkou. Římská arcidiecéze dnes pak vydala závazný pokyn, zabraňující jakémukoli knězi obřad vést. Giachini nicméně na římském pohřbu trval, a dokonce pohrozil, že ho uskuteční klidně na ulici, když k tomu bude donucen. Šéf římské policie ale varoval, že úřady zabrání jakémukoli pokusu o slavnostní či veřejný obřad, jenž by Priebkeho oslavoval.

„Priebkeho synové žádají, aby se respektovalo poslední přání jejich otce, který chtěl katolický pohřeb,“ řekl advokát, v jehož bytě Priebke posledních 15 let bydlel. Kněz z římského kostela, který odsouzeného zločince v domácím vězení často navštěvoval, připustil, že by smuteční obřad byl ochoten vést přímo v tomto bytě.

Mluvčí německého ministerstva Martin Schäfer řekl, že jakýkoli německý občan může být pohřben v Německu, ale žádná žádost ohledně Priebkeho prý do Berlína nedorazila.

Video Komentář Stanislava Motla
video

Komentář Stanislava Motla

Komentář Stanislava Motla

11:50 15.10.

Kde bude pohřben Priebke?