Namyšlený šéf somálských pirátů naletěl belgickým tajným

Brusel - Belgická policie zatkla vůdce somálských pirátů, který před čtyřmi lety přepadl belgickou loď a kterého tajná služba vylákala do Bruselu pod záminkou natáčení filmu o pirátství. Tajní agenti vystupující jako filmoví producenti muže přemluvili, aby při výrobě snímku dělal odborného poradce.

Belgické úřady se odhodlaly k nezvyklému kroku poté, co nabyly jistoty, že vydáním mezinárodního zatykače se jim únosce lodi Pompei stejně nepodaří dopadnout. Vsadily tedy na jeho domýšlivost a po několikaměsíčních kontaktech prostřednictvím místního předáka jej přemluvily, aby přiletěl do Bruselu, kde byli oba muži hned na letišti zatčeni.

Somálští piráti unesli belgickou loď v roce 2009 a drželi ji 71 dní. Dva pachatelé byli poté zadrženi a za svůj čin odsouzeni. Belgické úřady se s tím ale nespokojily a pátraly po organizátorovi útoku, který se akce bezprostředně nezúčastnil. Prostřednictvím místního předáka se jim podařilo dostat se až k údajnému strůjci únosu Muhammadu Hasanovi, který je v oblasti znám pod přezdívkou Žvanil.