Počet obětí filipínského zemětřesení se blíží stovce

Manila - Nejméně 93 mrtvých a stovku zraněných si podle nejnovější bilance vyžádalo silné zemětřesení, které ráno postihlo centrální část Filipín. Otřesy o síle 7,2 stupně Richterovy škály zasáhly místa, která patří mezi oblíbené turistické destinace. Epicentrum bylo asi pět kilometrů východně od města Balilihan na ostrově Bohol, otřesy ale zabíjely i na sousedním ostrově Cebu a na malém turistickém ostrůvku Siquijor. Tsunami podle meteorologů nehrozí, v některých oblastech se ale dál budou zvedat vlny.

Lidé umírali převážně pod troskami zřícených domů. Počet obětí nicméně patrně snížila skutečnost, že dnes je na Filipínách volno kvůli svátku a školy a úřady jsou zavřené.

Ve městě Cebu, které je s 870 000 obyvateli druhým největším filipínským městem po Manile, vyvolalo zemětřesení paniku v místní tělocvičně, kde se rozdělovaly sociální dávky. V nastalé tlačenici bylo ušlapáno pět lidí a osm utrpělo zranění. Další lidé zůstali pohřbeni pod zhroucenou střechou rybího tržiště. Na ostrovech Bohol a Cebu byly na mnoha místech přerušeny dodávky elektřiny, značné škody utrpěly kostely ze španělského koloniálního období. Je mezi nimi i nejstarší římskokatolický kostel v zemi - bazilika založená v 16. století v Cebu, která ztratila zvonici. Zcela se rozpadl i kamenný kostel ze 17. století ve městě Loboc.

Nejvíce lidí, celkem osmnáct, přišlo o život ve městě Loon na Boholu. Zatím neznámý počet pacientů uvízl v tamní nemocnici, která se částečně zřítila. Záchranáři se k nim usilovně snaží dostat, práce je ale obtížná, protože celá provincie se s příchodem večera kvůli přerušeným dodávkám elektřiny ponořila do tmy.

Provincie Cebu ležící asi 570 kilometrů jižně od Manily má více než 2,56 milionu obyvatel. Nedaleký ostrov Bohol obývá asi 1,2 milionu lidí a je oblíbený mezi zahraničními turisty díky svým plážím a malebným Čokoládovým horám, pravidelným kuželovitým kopcům, jejichž tráva se vždy na podzim zbarví charakteristickou hnědou barvou. 

Video Katarína Fagošová k zemětřesení na Filipínách
video

Katarína Fagošová k zemětřesení na Filipínách

Katarína Fagošová k zemětřesení na Filipínách

13:50 15.10.

Filipíny zasáhlo silné zemětřesení