Jsem nevinný, hájí se Libí před americkým soudem

New York - Údajný člen vedení teroristické sítě al-Káida abú Anas Libí dnes před soudem v New Yorku uvedl, že je nevinen a nepodílel se na atentátu proti americkým velvyslanectvím v Keni a v Tanzanii v roce 1998. Libího zadržely elitní jednotky na začátku října v libyjském hlavním městě Tripolisu.

Libí měl před soudem ruce spoutané za zády a vypadal zjevně unaveně. Vyjádření, zda se obžalovaný cítí vinen, či nevinen, je v USA prvním krokem při zahájení procesu. Libí v soudní síni plné novinářů uvedl, že je nevinný prostřednictvím soudem přiděleného obhájce.

Třináct let je Anas Libí ve Spojených státech obviněný ze spoluúčasti na teroristických útocích proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzanii, při nichž v roce 1998 zemřelo 224 lidí. Američané na Libího dokonce vypsali odměnu 5 milionů dolarů.

Nakonec si pro něj ale přišly elitní jednotky Delta Force společně s agenty CIA přímo před jeho dům v libyjském Tripolisu. Po zadržení jej američtí agenti vyslýchali na palubě americké válečné lodi San Antonio ve Středomoří. Libí byl posléze přepraven do vazby v New Yorku, kde nyní probíhá soud.

Libye proti jeho zadržení na svém území protestovala. Není jasné, zda Libí mohl mít nějaké čerstvé poznatky o al-Káidě: prý patřil k jejím počítačovým expertům v jejích počátcích a údajně za pomoci rané verze počítače Apple obstaral informace o velvyslanectví v Keni, na jejichž základě Usáma bin Ládin schválil bombový útok. USA na Libího hlavu vypsaly odměnu pěti milionů dolarů a řadily ho k nejhledanějším teroristům.

Video Libí stane před soudem
video

Libí stane před soudem