Řecko a Itálie zachránily z moře několik set dalších uprchlíků

Řím/Atény - Na 300 běženců se italskému námořnictvu podařilo zachránit ze dvou ohrožených lodí ve Středozemním moři. O pomoc uprchlíci zavolali prostřednictvím satelitního telefonu, teď jsou na ostrově Lampedusa. V noci se u řeckých břehů také podařilo zachránit loď se 73 syrskými uprchlíky, které došlo palivo.

Itálie a Řecko se staly hlavní vstupní branou pro uprchlíky z Blízkého východu a severní Afriky směřující do některého ze států Evropské unie. K italským břehům prakticky denně míří lodi se stovkami lidí, počet italských hlídkových plavidel a letadel v oblasti jižního Středomoří chtějí italské úřady trojnásobně zvýšit. Sicílie dokonce vyhlásila krizový stav, protože z Lampedusy musí být část uprchlíků přemístěna právě sem. Itálie rozjela v pondělí vojenskou humanitární misi nazvanou Bezpečné Středozemní moře. Dala k dispozici šest lodí vojenského námořnictva, vrtulníky, letadla a 1 200 mužů. Cílem je pomoci migrantům na chatrných lodích.

V oblasti mezi libyjským pobřežím a Sicílií dnes italští námořníci zachránili asi 300 uprchlíků plujících na dvou lodích, kteří přivolali pomoc prostřednictvím satelitních telefonů. Do operace byla nasazena italská fregata a člun pobřežní hlídky. Lidi plující na obou ohrožených lodích záchranáři dopravili na jihoitalský ostrov Lampedusa.

Video Telefonát Vědunky Lunardi
video

Telefonát Vědunky Lunardi

Loď u řeckých břehů dopravili dnes záchranáři do přístavu Kalamata na jihu Peloponésu, potraviny a lůžkoviny jim zajistil řecký Červený kříž. Plavidlo, na jehož palubě bylo 18 dětí, vyslalo v noci nouzové signály, když se kvůli nedostatku paliva dostalo do svízelné situace asi sto kilometrů od pobřeží Řecka. V Řecku se na záchranné operaci kromě člunu místní pobřežní hlídky podílel i italský remorkér, který plul poblíž. Zdravotní stav Syřanů byl podle policie uspokojivý. Skupinu jiných uprchlíků zadrželi policisté u řeckého ostrova Kos, kam jejich nafukovací člun doplul od nedalekých tureckých břehů. V člunu bylo podle policistů 26 lidí, jejichž národnost úřady neoznámily. Pobřežní hlídka je bezpečně dopravila na řecký ostrov. V Řecku se vzhledem k poměrně přísné kontrole na pozemní hranici s Tureckem uprchlíci snaží dostat na kontinent přes některý z ostrovů v Egejském moři.