V Rumunsku odsunují tisíce Romů ke skládkám, varuje AI

Bukurešť – V Rumunsku, kde žijí až dva miliony Romů, dochází k nucenému stěhování. Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyhnaly tamní úřady v posledních letech z domovů tisíce Romů, kteří skončili v náhradních ubytovnách - často poblíž skládek a jiných nepatřičných míst. Ochránci lidských práv už předali rumunské vládě petici požadující zastavit nucené stěhování Romů. Podepsaly se pod ni desetitisíce lidí.

„Chceme předat premiérovi Victoru Pontovi jasnou zprávu: nucené odsuny jsou zakázány a je třeba s nimi okamžitě přestat,“ prohlásila na tiskové konferenci v hlavním městě Bukurešti aktivistka rumunské odbočky AI Catrinel Motocová. Pod petici, která vyzývá Bukurešť k respektování práva na bydlení, shromáždili aktivisté Amnesty International podpisy více než 25 tisíc lidí z 85 zemí.

AI vyzvala rumunskou vládu, aby násilně vystěhovaným osobám zajistila vhodné náhradní ubytování. Postižení si prý stěžují, že je úřady umístily do blízkosti veřejných skládek nebo do oblastí, kde je půda kontaminovaná toxickými látkami. „Ty odsuny musejí přestat. Úřady musejí pochopit, že jsme lidské bytosti, i když jsme Romové,“ podotkla Claudia Gretaová, kterou radnice v Kluži přinutila opustit bydliště a která nyní žije v provizorním přístřeší nedaleko městského smetiště.

Romské dítě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vadim Ghirda

Násilná stěhování jsou například hlášena z měst Baia Mare a Piatra Neamt. Loni byli obyvatelé nouzové kolonie u Baia Mare přesunuti do bývalé chemické továrny, letos koncem září zase přemístil obecní úřad ve městě Eforie Sud na černomořském pobřeží stovku Romů do staré školy, kde není topení, elektrický proud ani tekoucí voda.

V Rumunsku žije jedna z nejpočetnějších romských komunit v Evropě. Podle oficiálních údajů z posledního sčítání lidu jich je na 600 tisíc, nevládní organizace jich ale uvádějí až dva miliony.


Také Francie si s Romy neví rady. A nebo ví?

Ve více než 65milionové Francii nyní žije 250 000 až 300 000 Romů, většina z nich má francouzské občanství. Ministr vnitra Manuel Valls nedávno prohlásil, že by se měli vrátit do Rumunska a do Bulharska.

Ministr obhajoval postup francouzské vlády při vyklízení romských tábořišť. Řekl, že mnozí Romové žijí v „opravdových slumech“ a jen málo z nich je schopno se integrovat do francouzské společnosti. Průzkum agentury BVA pak ukázal, že celých 77 procent Francouzů s jeho prohlášením souhlasí.

Romské tábořiště ve Francii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michel Euler

Podle Amnesty International bylo v první polovině letošního roku ve Francii vyhnáno z dočasných tábořišť rekordních 10 tisíc Romů. Jak organizace dodala, slova ministra Vallse by teď mohla napětí v zemi ještě víc vyostřit.

S romskými přistěhovalci se potýká například jihofrancouzské Marseille, kde je asi dvacítka přistěhovaleckých táborů. Část Romů obyvatelé města vyhnali sami a mají čím dál větší podporu části místních radních.