Neonacistický Zlatý úsvit zřejmě skončí bez peněz

Atény - Řecký parlament odložil na úterý hlasování o odebrání státní finanční podpory politické straně zapojené do zločinecké aktivity. Opatření je namířeno proti neonacistům ze Zlatého úsvitu. Šest z osmnácti poslanců této strany bylo obviněno z příslušnosti ke „zločinnému spolčení“ nebo řízení takové organizace. Obvinění souvisí s vyšetřováním vraždy levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z poloviny září.

Předpokládá se, že poslanci, kteří se ve středu hladce shodli na odebrání imunity šesti svým neonacistickým kolegům, plán nakonec schválí. „Žádná z ostatních stran nechce se Zlatým úsvitem spolupracovat,“ konstatovala zpravodajka ČT Hana Scharffová. Odklad způsobilo to, že se dosud nestačili k záležitosti vyjádřit u řečnického pultu všichni zaregistrovaní zákonodárci.

Poslanci zákaz narychlo procpali k nesouvisejícímu zákonu

Kritiku u velké části politiků ale vyvolává skutečnost, že zákaz má být na poslední chvíli prosazen formou „přílepku“ ke zcela nesouvisejícímu zákonu o životním prostředí, energiích a klimatických změnách.

Vládní strany ale argumentují tím, že pokud je třeba na neonacisty obviněné mimo jiné z odpovědnosti za politickou vraždu levicového aktivisty citelně udeřit co nejrychleji, pak jiná možnost není. Procedura schvalování příslušného zákona o politických stranách by se totiž protáhla na měsíce, což se jim nyní zdá neúměrně dlouho.

„Pro svou propagandu a aktivity jako rozdávání jídla zadarmo čistokrevným Řekům nebo darování krve potřebuje Zlatý úsvit určité zdroje. A zdroje, které straně dává stát v rámci financování politických stran, nejsou zanedbatelné,“ poznamenala Scharffová.


Stát dává Zlatému úsvitu 500 tisíc eur (více než 10 milionů korun). „Jedná se o významný příjem pro stranu, která byla ještě nedávno marginální,“ podotkla Scharffová. Strana ale získala v minulých volbách na svou stranu 7 procent voličů. Před vraždou zpěváka se podpora vyhoupla až na 13 procent – teď ale zase o polovinu klesla.

Vyšetřující soudci před časem nařídili kontrolu financování strany. „Zřejmě tu jde o inspiraci v Německu, kde se sice takovou stranu nepodařilo zakázat, ale oslabily ji její vlastní finanční skandály, jež úřady potrestaly vysokou pokutou. V Řecku se hovoří o tom, že se Zlatý úsvit financuje z vydírání podnikatelů a praní špinavých peněz,“ dodala Scharffová.