Nositelé Nobelovy ceny se postavili za zatčené členy Greenpeace

Moskva - Skupina nositelů Nobelovy ceny za mír vyzvala v otevřeném dopiseruského prezidenta Vladimira Putina k podpoře 28 ekologických aktivistů a dvou reportérů zatčených kvůli protestu u ropné plošiny v Barentsově moři. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ale žádost odmítl. S úspěchem se nesetkala ani prosba šéfa italské firmy Eni u kolegy z Gazpromu, aby se přimluvil za shovívavost vůči italskému aktivistovi Greenpeace.

Jedenáct signatářů, mezi nimiž jsou například jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu a íránská právnička Širín Ebadíová, Putina vyzvalo, aby udělal vše pro to, aby úřady upustily od „přehnaného“ obvinění zadržených z pirátství.

„Prezident má nositele Nobelových cen ve velké úctě a bere jejich mínění velmi vážně. Ale v tomto případě není prezident tou správnou osobou (na niž je třeba se obrátit),“ reagoval Peskov. Jde podle něj o záležitost justice. Obecně ovšem panuje přesvědčení, že ruská justice je pod kontrolou státu.

I ruský koncern Gazprom odmítl žádost šéfa italské firmy Eni, aby se zasadil za italského aktivistu Greenpeace, který byl zadržen spolu se svými druhy. Šéf Eni Paolo Scaroni napsal dopis svému protějšku Alexeji Millerovi, aby využil svého postavení a podpořil shovívavost vůči zatčeným. Ale koncern nedopřál sluchu svému největšímu zákazníkovi.  

„Pan Scaroni klepe na nesprávné dveře. Gazprom je soukromá společnost a jako taková nemá žádné prostředky, ani právo ovlivňovat justiční systém,“ prohlásil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov.

Ruské úřady zadržují třicítku členů posádky lodi Arctic Sunrise už skoro měsíc. Obvinily je z „pirátství v organizované skupině“, za což jim může hrozit až 15 let ve vězení. Vyšetřovatelé dokonce pohrozili obviněními i z dalších „vážných trestných činů“. Soud v severoruském městě Murmansku uvalil na celou skupinu dvouměsíční vazbu. Všechna odvolání proti tomuto rozhodnutí zamítl.