Turecko vyzradilo Íránu izraelské špiony

Washington - Turecko údajně vyzradilo Teheránu identitu nejméně deseti Íránců, kteří sbírali ve své zemi tajné informace pro izraelskou rozvědku Mossad. Ankara to podle dnešní zprávy na komentátorském blogu listu The Washington Post učinila kvůli roztržce s židovským státem po zásahu izraelských komand proti tureckým lodím s aktivisty na palubě směřujícím do Gazy v roce 2010. Zahynulo přitom několik tureckých občanů.

Ankara se prý rozhodla vyzradit údajné informátory Mossadu počátkem loňského roku. Blog listu The Washington Post cituje zdroje, které tvrdí, že turecká akce způsobila těžké ztráty Izraeli a představovala tureckou snahu židovský stát ponížit.

Izraelská tajná služba podle těchto informací řídila svou síť špionů v Íránu částečně přes turecké území. Ankaře se podařilo kontakty izraelských agentů s íránskými spolupracovníky vysledovat.

O vyzrazení špionů musel vědět i turecký premiér

Turecké nepřátelství je dané i tím, že šéf turecké tajné služby a poradce tureckého premiéra Hakan Fidan podle Izraele s Íránci spolupracuje. Fidan už podle blogu amerického listu pobouřil západní spojence vyzrazením amerických a izraelských tajných informací íránské straně.

Vyzrazení íránských agentů Mossadu údajně schválil osobně turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Blog listu The Washington Post v této souvislosti spekuluje, že Erdogana k tomu dovedlo původní odmítnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se za námořní incident omluvit.

Video Telefonát Jakuba Szántó
video

Telefonát Jakuba Szántó