Tajné dokumenty jsem do Ruska nepřivezl, tvrdí Snowden

Moskva – Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden tvrdí, že do Ruska nepřivezl žádné citlivé dokumenty, které by se mohly dostat do rukou ruské rozvědky. Všechny prý přenechal novinářům v Hongkongu, než odletěl do Moskvy, a žádné si podle svých slov nenechal. Píše o tom deník New York Times. Americké tajné služby již dříve vyjádřily znepokojení nad tím, že by listiny mohly přijít do rukou ruských či čínských špionážních služeb.

Snowden vyloučil, že by tajné dokumenty mohly získat cizí rozvědky. „Je nulová šance, že by se Rusové nebo Číňani k těm dokumentům dostali,“ sdělil deníku. Dodal zároveň, že Národní agentura pro bezpečnost (NSA) dobře ví, že s Ruskem ani s Čínou v tomto směru nespolupracuje.

Dokumenty o špehování telefonické a internetové komunikace, které jako externí spolupracovník NSA získal, se prý Snowdenovi podařilo uchránit i před agenty čínských zpravodajských služeb. S praktikami čínské kontrarozvědky se totiž seznámil již během svého působení. Podle něj by převezení tajných informací o činnosti americké NSA do Ruska „bylo v rozporu s veřejným zájmem“.

Před svým útěkem do Moskvy Snowden předal důvěrné informace tisku a způsobil tak celosvětový skandál. V Rusku mu prezident Vladimir Putin poskytl roční azyl za podmínky, že nebude poškozovat americké zájmy. Ve Spojených státech je Snowden stíhán za špionáž.