V Egyptě se znovu demonstrovalo, dvojice konkurentů jde před soud

Káhira - Tisíce příznivců svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího v pátek demonstrovaly napříč Egyptem a skandovaly hesla namířená proti armádnímu šéfovi, generálu Abdalu Fatahu Sisimu, který Mursího svrhl v červenci. Několik osob utrpělo zranění. To vše na pozadí začínajících soudních procesů s exprezidentem Husním Mubarakem a viceprezidentem Muhammadem Baradejem.

Jeden člověk byl zraněn při střelbě jižně od Káhiry. Další čtyři byli zraněni při střetech mezi příznivci a odpůrci Mursího v deltě Nilu. Ve srovnání s násilnostmi s mnoha mrtvými v minulosti byly ale páteční protesty jinak relativně poklidné. 

Mursí byl svržen 3. července, v září pak soud zakázal aktivity bratrstvu a nařídil konfiskaci jeho majetku. Mnoho jeho členů je ve věznicích. Obžaloba viní exprezidenta Mubaraka ze spoluviny na smrti stovek demonstrantů za revoluce, která ho začátkem roku 2011 svrhla. Za to už byl loni odsouzen k doživotnímu vězení, ale odvolací soud nařídil obnovení procesu.

V současné době je Mubarak na svobodě, protože podle egyptských zákonů není nikoho možné držet ve vazbě déle než dva roky. Jeho právník byl po Mubarakově propuštění letos v srpnu optimistický. „Muslimské bratrstvo už není u moci. To oni by proti němu neustále bojovali, jen aby ho udrželi ve vazbě. To bratrstvo říkalo novinářům, že Mubarak se dostane z vězení jedině do hrobu,“ řekl advokát Farad Díb.

Protesty Mursího přívrženců
Protesty Mursího přívrženců

Před soudem stane i muž, který se v roce 2011 proti Mubarakovu režimu postavil. Bývalý egyptský viceprezident a také nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Baradej se měl provinit tím, že rezignoval na svou funkci po zásahu proti demonstraci islamistů. Teď je za to obviněn ze zklamání důvěry. Zatímco Baradej skončil před soudem, islamisty tvrdé zásahy armády z ulic nevyhnaly. Včera jich v egyptských městech opět demonstrovaly tisíce.

Do vyhrocené atmosféry dnes s cílem utlumit vášně přijíždí zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Braními. V Egyptě chce zahájit svou cestu po několika blízkovýchodních zemích. Jeho úkolem je připravit ženevskou konferenci, která bude věnována další neklidné zemi v regionu - Sýrii.

Video Egypt soudí dvojici politiků
video

Egypt soudí dvojici politiků