Odvolací soud o Berlusconim: V politice na dva roky utrum

Milán – Italský expremiér Silvio Berlusconi nesmí dva roky vykonávat veřejné funkce. Rozhodl o tom milánský odvolací soud, který tak potrestal Berlusconiho za daňové úniky. Berlusconiho právníci už oznámili, že se proti zákazu odvolají k Nejvyššímu soudu.

Rozhodnutí nebude mít bezprostřední účinek i kvůli tomu, že Berlusconi je senátor. Jeho vyloučení ze Senátu bude záviset na hlasování v horní komoře parlamentu, které se čeká v listopadu. V Senátu mají převahu Berlusconiho odpůrci. Šestasedmdesátiletý mediální magnát tvrdí, že je nevinen. 

Poslankyně Berlusconiho strany Lid svobody (PdL) Anna Marie Berniniová:

„Dnešek je dalším černým dnem pro demokracii v naší zemi, která nemá žádnou protiváhu politicky ovlivněných soudců.“


Video Skončí Berlusconi v politice?
video

Skončí Berlusconi v politice?

Nejvyšší soud v srpnu Berlusconimu definitivně potvrdil čtyři roky vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset. Zároveň ale nižší instanci vrátil k přezkoumání jednu ze součástí trestu, zákaz veřejných funkcí na pět let. Podle soudců se stala chyba ve výpočtu délky zákazu. Odvolací soud tak měl rozhodovat o nové lhůtě zákazu - na jeden až tři roky. 

Případná ztráta senátorského mandátu zbaví Berlusconiho imunity, která ho zatím chrání před uvězněním. Do konce roku by pak Berlusconi zřejmě nastoupil k výkonu trestu. Původně čtyři roky vězení se mu amnestií zkrátily na rok domácího vězení nebo veřejně prospěšných prací. Miliardář už požádal, aby trest mohl odsloužit výkonem veřejně prospěšných prací.

Právník Enrico Tonielli:

„Podle trestního práva zákaz znamená, že se nesmí účastnit voleb ani jako kandidát ani jako volič, a nemůže být tedy ani zvolen. Ale kdyby se chtěl účastnit politické kampaně nebo by chtěl být zvolen za předsedu politického hnutí nebo strany, tak na to má plné právo.“