Zemřela Jovanka Brozová, vdova po Josipu Brozi Titovi

Bělehrad - Jovanka Brozová, vdova po zakladateli poválečné Jugoslávie a jugoslávském exprezidentovi Josipu Brozi Titovi, zemřela v Bělehradě. Osmaosmdesátiletá žena byla již od 23. srpna po prodělaném infarktu ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Již dříve lékaři potvrdili, že trpí rakovinou.

Jovanka Brozová se za Tita provdala v roce 1952. Během partyzánského boje za druhé světové války a po ní pracovala pro Tita jako tajemnice. Po boku svého muže měla značný politický vliv, o který však po Titově smrti okamžitě přišla. Několik dní po jeho smrti v květnu 1980 byla uprostřed noci vystěhována z prezidentské rezidence do nedaleké státní vily.

Do politického pádu někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000 žila prakticky v domácím vězení. Poté se její životní podmínky začaly poněkud zlepšovat. Úřady jí obnovily osobní doklady, opravily dům a přiznaly státní penzi. Do té doby byla závislá pouze na sociálních dávkách.

Jeden z posledních svědků

O vážném zdravotním stavu Jovanky Brozové se dlouho nevědělo, poznamenal srbský deník Blic. Veškeré informace se dostaly na veřejnost až letos v létě. Na konci srpna upadla vdova po známém politikovi do kómatu. Po pár dnech se sice probudila, nemohla ale mluvit. Poté se ale její stav i nadále zhoršoval.

Josip Broz Tito a Jovanka Brozová
Zdroj: ČTK

Posledním přáním nejznámější vdovy v Srbsku údajně bylo, aby ji pohřbili vedle jejího muže. V pondělí se kvůli tomu sejde srbská vláda, která má dojednat podrobnosti smutečního obřadu. Nejspíš spočine stejně jako bývalý jugoslávský vůdce v Domě květin, totiž Titově mauzoleu, které se nachází v Bělehradě.

Srbský premiér Ivica Dačić již rodině Jovanky Brozové kondoloval. V telegramu uvedl, že „s její smrtí odchází i jeden z posledních svědků dějin bývalého státu, který byl za své činy pronásledován“. „Historická nespravedlnost byla napravena až ke konci jejího života. Srbská vláda se domnívá, že Jovanka Brozová by měla být pohřbena vedle svého muže Josipa Broze Tita a že pro to přijmeme potřebná opatření,“ dodal premiér Dačić.