Na Acapulco míří už třetí hurikán

Mexiko - Hurikán Raymond, který směřuje k západnímu pobřeží Mexika, dnes dál zesílil. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) v americkém Miami už dosáhl stupně tři na pětistupňové škále, a stal se tak první takto silnou bouří letošní hurikánové sezony ve východním Pacifiku. Raymond zřejmě znovu ohrozí silnými dešti mexické letovisko Acapulco, které se stále ještě vzpamatovává z nedávných rozsáhlých záplav.

Mexiko už vyhlásilo pohotovost na pobřeží od Acapulca po přístav Lázaro Cárdenas. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) Ryamond zřejmě pobřeží Mexika naplno nezasáhne, ale déšť z něj by mohl vést k nebezpečným záplavám a sesuvům půdy.

Raymond se dnes ráno místního času nacházel asi 250 kilometrů západně až jihozápadně od Acapulca a téměř se nepohyboval z místa. Dosáhl již třetí kategorie na stupnici hurikánů s maximální rychlostí větru 195 kilometrů v hodině.

Mexiko zažilo své dosud nejhorší záplavy v polovině září, kdy je postihly dva silné hurikány Ingrid a Manuel, které zasáhly zemi najednou na východním i západním pobřeží. Usmrtily přes 150 lidí a způsobily škody v hodnotě asi šesti miliard dolarů (113 miliard korun). Jedním z nejhůře postižených míst bylo Acapulco, kde sesuvy půdy odřízly od světa tisíce turistů.

Situaci podle meteorologů rovněž nyní komplikuje studená fronta v Mexickém zálivu u pobřeží státu Veracruz, která by po setkání s Raymondem mohla zesílit riziko záplav. Mexická meteorologická služba čeká, že v oblasti kolem Acapulca naprší až 15 centimetrů srážek.