Útok na křesťany v Káhiře: Mezi mrtvými i osmiletá dívka

Káhira – Neznámí střelci zabili před koptským kostelem v egyptské Káhiře tři lidi a dalších dvanáct zranili. Střelcci spustili palbu do svatebčanů vycházejících z chrámu. Koptští křesťané tvoří v převážně muslimském Egyptě desetinu populace. Předseda vlády Házim Bibláví zločin odsoudil a slíbil, že policie udělá vše pro odhalení pachatelů.

Podle médií maskovaní střelci zaútočili bez výběru na lidi, kteří vycházeli z kostela. Koptský kněz řekl, že když střelba propukla, byl v kostele, a když vyběhl ven, našel tam mrtvého muže a ženu a „řadu zraněných“. Obětí útoku se stala i osmiletá holčička.

Prozatímní předseda vlády Bibláví v dnešním prohlášení útok označil za „krutý kriminální čin“. Podle jeho vyjádření se takovými zločiny „nepodaří vnést rozkol mezi egyptské muslimy a křesťany“.

Útok na koptské křesťany v Egyptě
Zdroj: ČT24

Koptští křesťané tvoří asi deset procent obyvatelstva země. Od pádu režimu Husního Mubaraka jsou jejich kostely a oni sami častým terčem útoků islamistů. Situace křesťanů v Egyptě se ještě zhoršila po červencovém svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího a srpnovém tvrdém zásahu proti jeho přívržencům. Podle církevních představitelů opustilo Egypt od Mubarakova pádu již velké množství koptských křesťanů a mnozí další to zvažují.