Američané ve velkém špiclovali i Francouze. Paříž žádá vysvětlení

Paříž/Washington - Americké tajné služby zachycovaly ve velkém telefonické komunikace francouzských občanů. Uvedl to web francouzského deníku Le Monde s odvoláním na dokumenty, které zveřejnil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Francouzský ministr vnitra Manuel Valls prohlásil, že to je šokující informace vyžadující vysvětlení - francouzské ministerstvo zahraničí si proto předvolalo amerického velvyslance.

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) uskutečnila od 10. prosince 2012 do 8. ledna 2013 více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů. Z dokumentů podle něj vyplývá, že tato špionáž se zaměřovala nejen na osoby podezřelé z vazeb na terorismus, ale i francouzské podnikatele, politiky a úředníky. Američané sledovali hovory, textové zprávy a další data.

NSA pro sběr informací o francouzských subjektech v rámci programu pod označením US-985D používala podle Le Mondu několik způsobů. Například použití některých telefonních čísel ve Francii aktivovalo signál, který automaticky spustil nahrávání komunikace. Zprávy SMS se zase odchytávaly podle určených klíčových slov.

Špehování spojenců? Nepřijatelné, zní z Paříže

„Ihned jsem předvolal velvyslance Spojených států, kterého už toto dopoledne přijme ministerstvo zahraničí,“ prohlásil ministr zahraničí Laurent Fabius. „ “Takováto praxe, která narušuje soukromí, je mezi partnery zcela nepřijatelná a my musíme velmi rychle zajistit, aby k ní již nedocházelo," dodal.

„Informace o podobné špionáži jsou šokující a vyžadují si rychlé a přesné vysvětlení ze strany amerických úřadů,“ uvedl Valls. „S novými komunikačními technologiemi jsou samozřejmě nutná pravidla, a to se týká všech zemí. Je naprosto nepřijatelné, aby nějaká přátelská, spojenecká země prováděla špionáž vůči Francii či jiné evropské zemi,“ zdůraznil ministr.

Americký ministr zahraničí John Kerry ujistil, že Washington bude o celé věci s Francií jednat. „Francie je jedním z našich nejstarších přátel ve světě. Budeme o těchto otázkách jednat bilaterálně - i s našimi francouzskými partnery,“ řekl. Mluvčí ministerstva Marie Harfová ve Washingtonu uvedla, že Spojené státy již revidují způsob shromažďování zpravodajských informací tak, aby existovala „rovnováha mezi legitimními bezpečnostními obavami, které mohou mít američtí občané, a obavami souvisejícími se soukromím, které my i naši spojenci máme kolem těchto údajných zpravodajských aktivit“. „Rozhodně doufáme, že to nepoškodí blízké pracovní vztahy Spojených států s Francií,“ dodala.

Američané napíchli i mexického prezidenta

Obětí podobné špionáže NSA se stala po dobu několika let i mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón, uvedl v neděli německý list Der Spiegel, který se také odvolával na Snowdenovy dokumenty. Mexická vláda ihned vyzvala Washington, aby věc rychle vysvětlil. „Taková praxe je nepřijatelná, odporuje mexickému a mezinárodnímu právu,“ prohlásilo mexické ministerstvo zahraničí.

Video Události, komentáře o odposleších ve Francii
video

Události, komentáře o odposleších ve Francii

Již dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii, Německu a některých dalších zemích. EU prý dokončuje nová pravidla k ochraně informací, která by měla pod hrozbou vysokých pokut ztížit nežádoucí elektronický přenos informací z Evropy do USA.  

Snowden vyzradil v polovině roku informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů ve světě. Předmětem tohoto špehování ze strany velkých soukromých telekomunikačních a internetových společností pro americké bezpečnostní úřady byli i spojenci USA. Před americkými úřady Američan utekl do Moskvy, kde dostal počátkem srpna roční azyl. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.