Vatikán dal rozhazovačnému německému biskupovi několikaměsíční distanc

Vatikán - Papež František pozastavil činnost německému biskupovi Franzi Peteru Tebartz-van Elstovi. Vysoký církevní hodnostář, který si kvůli nákladné přestavbě svého sídla v Limburgu vysloužil přezdívku „biskup luxusu“, ale zatím v úřadu oficiálně zůstává. Po dobu pravděpodobně tří měsíců ovšem bude mimo svou diecézi a jeho práci převezme místní generální vikář Wolfgang Rösch. Během tohoto období bude papež do dalšího rozhodnutí o biskupově osudu čekat na výsledky vyšetřování biskupovy činnosti. Podle odhadů německých médií by to mohlo trvat asi tři měsíce.

Renovace limburské biskupské rezidence stála církev 31 milionů eur (asi 800 milionů korun). Podle tisku a kritiků stavby za toto prodražení mohou „speciální přání“ samotného biskupa, který si svou rezidenci luxusně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. Náklady na kontroverzní rezidenci by se podle médií ale mohly nakonec vyšplhat až na 40 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba na jednu miliardu korun. Tebartz-van Elst totiž roky skutečné náklady na přebudování svého sídla tajil a systematicky obcházel kontrolní orgány v biskupství i ve Vatikánu. 

Prohlášení Vatikánu:

Papež František„Svatý otec byl neustále důkladně a objektivně informován o situaci v limburské diecézi. V diecézi vznikla situace, za jaké biskup Tebartz-van Elst nemůže v současnosti vykonávat svou biskupskou službu. (…) Svatý stolec považuje za vhodné povolit biskupovi Tebartz-van Elstovi pobývat nějakou dobu mimo diecézi.“


O Tebartz-van Elstově odstavení se spekulovalo již nějakou dobu a očekávání kulminovala v pondělí, kdy papež biskupovi udělil ve Vatikánu audienci. Okázalý životní styl německého církevního hodnostáře byl Vatikánu, stejně jako německým věřícím, velkým trnem oku obzvlášť v době, kdy František po svém březnovém nástupu na papežský stolec začal razit pojetí skromné církve, jejímž cílem je starost o chudé a lidi na okraji společnosti. V Německu sílí hlasy volající po biskupově rezignaci.

Podle Vladimíra Málka z velvyslanectví Vatikánu v ČR jde ze strany Vatikánu o mimořádný zásah, se kterým se v rámci řízení diecéze setkáváme jen velmi málo. Nicméně podle něj nejde přímo o pozastavení činnosti limburskému biskupovi, ale povolení vzdálit se z diecéze a pobývat mimo ni, než se uzavře řízení.

Výdaje v limburské diecézi prověří komise, kterou ustavila Německá biskupská konference. Předseda konference Robert Zollitsch dnes prohlásil, že rozhodnutí Vatikánu otevřelo prostor pro nalezení „vnitřního klidu“ v této situaci a pro „vytvoření nové základny pro debatu“. „Rovněž kontrolní komise, kterou jsem zřídil, bude plynule a pečlivě pokračovat ve své práci, aby objasnila náklady, financování a způsob rozhodování kolem stavebních projektů na limburském Dómském vršku,“ uvedl Zollitsch v prohlášení.

Většina expertů a církevních hodnostářů si ale návrat Tebartze-van Elsta na biskupský stolec nedokáže představit. Znalec církevního práva Thomas Schüller agentuře DPA řekl, že biskupem limburským je nyní „de facto“ Rösch a návrat dosavadního biskupa pokládá za vyloučený.

/*json*/{"map":{"lat":50.38892721035,"lng":8.0666792392731,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

I Bůh je vězněm, řekl papež při audienci

Při audienci, na níž přijal 150 kaplanů působících v italských věznicích, dnes papež František vyslovil názor, že Bůh je vězněm lidského sobectví, společenských systémů a křivd páchaných na nejslabších.

„Bůh je také vězeň, nezůstává mimo celu, je tam s nimi (s vězni), je vězněm našeho sobectví, našich systémů, mnohých nespravedlností uplatňovaných, aby byli potrestáni ti nejslabší, zatímco velké ryby si plavou svobodně,“ řekl papež v projevu. „Nedávno jste hovořili o spravedlnosti usmíření, ale také o spravedlnosti naděje a otevřených dveřích a obzorech, a to není utopie. Je možné to uskutečnit, i když to není snadné kvůli našim slabostem, které jsou všudypřítomné. Ďábel je všude, stejně jako pokušení, ale musíme se snažit,“ řekl papež. 

Video Papež František pozastavil činnost limburskému biskupovi
video

Papež František pozastavil činnost limburskému biskupovi

Papež František pozastavil činnost limburskému biskupovi

16:00 23.10.

Rozhovor s historikem Jaroslavem Šebkem

Telefonát Vladimíra Málka