Skandální! Neuvěřitelné! Němci zuří kvůli špehování kancléřčina mobilu

Berlín – Jako by do něj uhodil blesk – tak si asi musel připadat Barack Obama, když mu včera zavolala německá kancléřka Angela Merkelová, aby jí vysvětlil, proč americké tajné služby sledovaly její mobilní telefon. Píše to dnes německý deník die Welt v návaznosti na včera zveřejněné informace serveru Der Spiegel o špehování kancléřčina telefonu Američany. Der Spiegel získal informace o skandálním postupu amerických tajných služeb z dokumentů Edwarda Snowdena.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Julian Stratenschulte

Sledování mobilu Angely Merkelové je dnes pro německá média jasně tématem číslo jedna. Na aféru už reagovaly i všechny parlamentní strany – a všechny požadují od Washingtonu vysvětlení. „Jednohlasně zní, že pokud se prokáže něco z obvinění vůči americkým tajným službám, bude to znamenat vážnou diplomatickou roztržku a ránu tradičně vynikajícím vztahům mezi Berlínem a Washingtonem,“ uvedl zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

„Objevují se ale i hlasy, že Merkelová není pouhou obětí a že sama příliš dlouho a ochotně spolupracovala s americkými tajnými službami,“ uvedl Martin Jonáš.


Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle si na odpoledne předvolal amerického velvyslance. Podle komentátorů tento krok symbolizuje závažnost aféry pro německou politiku - při řešení nedávné syrské krize se totiž Westerwelle osobně neangažoval a o možném úderu na režim Bašára Asada nechal vyjednávat své podřízené. 

Kvůli aféře se mimořádně sešel i kontrolní výbor německého Spolkového sněmu. Jeho předseda Thomas Oppermann (SPD) po jednání prohlásil, že se nespokojí se středečním prohlášení Bílého domu o tom, že Merkelová není monitorována. „S vysvětlováním jsme teprve na začátku,“ prohlásil. „Je možné, že Německo omezí dosud velmi úzkou spolupráci s americkými tajnými službami. Také by mohlo přenést problém na evropskou úroveň – už před vypuknutím skandálu se diskutovalo o možnosti omezení přístupu amerických tajných služeb k evropským bankovním informacím,“ připomněl Jonáš.

Facka německým bezpečnostním orgánům

V titulcích médií převládají slova jako „skandální“ a „neuvěřitelný“. Podle serveru deníku die Welt musel být Merkelové rozzuřený telefon pro Obamu bleskem z čistého nebe: „Jako by neměl Obama svých starostí už tak dost. Špehování mobilu Angely Merkelové ještě přidává napětí mezi Německem a USA.“

Podle Weltu jsou informace pocházející od Edwarda Snowdena políčkem ve tváři německých bezpečnostních orgánů. Odborníci považují podezření za „bláznivé, nepředstavitelné a porušující zásady právního státu“. Němci netuší, jak mohla americká tajná služba NSA dokázat prolomit zabezpečení kancléřčina telefonu. Merkelová přitom používá speciální mobil, který byl dosud považován za „nenapíchnutelný“.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ve svém titulku použil citaci německého ministra obrany Thomase De Maiziera „Takhle to dál nejde“. Televizní stanici ARD řekl, že pokud se současná podezření prokážou, „bude to velice zlé“. I přesto že jsou Američané dlouhodobě nejlepšími přáteli Němců. Ministr dokonce nevyloučil možnost, že aféra významně poškodí transatlantické vztahy.

Odposlouchávání americkými tajnými službami se nevyhnula ani německá kancléřka Angela Merkelová. Podle německého listu Bild am Sonntag měl Obama požadovat vytvoření rozsáhlého spisu o jejím sledování. NSA to dementovala.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Sohn

Nositel Nobelovy ceny míru sleduje úplně všechny

„Nová podezření vrhají nové světlo na Obamu a na americké tajné služby,“ píše deník Süddeutsche Zeitung. „Nechceme si radši představovat, jak Obamovy tajné služby přistupují k nepřátelským státům, když vidíme, jak se chovají ke svému blízkému spojenci. Obama není žádným nositelem Nobelovy ceny za mír, ale podněcovačem nepokojů,“ doplňuje list.

Süddeutsche Zeitung ale také upozorňuje, že i když je Merkelová obětí aféry, má ve skutečnosti štěstí, že se informace o údajném sledování jejího telefonu dostaly na veřejnost až po zářijových volbách. „Ještě před měsícem by se unie (CDU/CSU) kvůli aféře musela připravovat na tvrdou palbu ze strany SPD,“ píše deník. V současnosti ale konzervativci jednají se sociální demokracií o vytvoření vládní koalice, a proto se podle listu zástupci SPD omezují jen na pobouřené komentáře vůči USA a vyjadřují kancléřce sympatie.

Partneři, nebo nepřátelé? V tom Američané nerozlišují

„V Berlíně musí být považováno za hrubou urážku, když si Spojené státy pořizují informace o svých partnerech tímto způsobem,“ uvádí bonnský deník General-Anzeiger. Za znepokojivé pokládá, že USA už zřejmě nerozlišují ve svém přístupu k demokratickým partnerům a k diktátorským režimům.

To, že Washington sledování kancléřky popřel, je podle německým médií jen diplomatickou rutinou, která nemusí mít s pravdou nic společného. „Stále více se potvrzují obavy, že USA po teroristických útocích z 11. září 2001 propadly stihomamu, což vedlo Washington k tomu, aby vybudoval nesmyslně velký bezpečnostní aparát. A tento aparát nyní začal žít svým vlastním životem,“ píše deník Hessische Niedersächsiche Allgemeine.

Informace o monitorování mobilní komunikace Angely Merkelové přinesl jako první server týdeníku Der Spiegel, který má dokumenty od bývalého pracovníka americké národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena. Právě rešerše těchto zdrojů přiměly německé úřady k nynější reakci.


Američané prý špehovali i italskou vládu

Ještě před provalením skandálu ohledně sledování mobilní komunikace Angely Merkelové poskytl americký novinář Glenn Greenwald, který již dříve publikoval údaje od Edwarda Snowdena, informaci, že Američané špehovali i italskou vládu. „NSA prováděla mnoho špionážních aktivit ohledně evropských vlád, včetně italské,“ řekl Greenwald italskému týdeníku l'Espresso. Dodal, že údaje o telefonických rozhovorech a internetovém provozu v Itálii sbírala rovněž britská rozvědka, která si vyměňovala informace s NSA.

Video Američané mají Němcům co vysvětlovat
video

Američané mají Němcům co vysvětlovat

Američané mají Němcům co vysvětlovat

24.10.2013, Z12

Američané asi sledovali Merkelovou