Rijád přitvrdil: Za řidičský protest žen potrestá i ty, kdo jej podpoří na webu

Rijád – Saúdskoarabské úřady pohrozily přísnými tresty nejen účastnicím plánovaného sobotního protestu proti zákazu řízení pro ženy, ale i těm, kdo tuto akci podpoří přes sociální sítě. Uplatnit bude možné takzvaný kybernetický zákon, který podporu trestného činu prostřednictvím internetu trestá i pěti lety žaláře. 

Organizátorky akce vyzvaly Saúdské Arabky, aby v sobotu usedly za volant a vyjely na silnici. Navzdory výhrůžkám chtějí ženy v akci pokračovat, byť stránky, na níž protest připravovaly, jsou nefunkční. Ministerstvo vnitra již ve čtvrtek upozornilo, že všechny ženy, které protestem ohrozí „sociální mír“, čeká postih. Potrestáni mají být mimo jiné i „mužští poručníci“ žen, kteří k účasti na protestu budou vyzývat, stejně jako muži, kteří ženám řízení auta přenechají.

Saúdská Arábie jako jediná země řízení aut ženám nedovoluje, ženy ale namítají, že to nezakazuje žádný náboženský předpis ani zákon. „Jako se mohly souputnice proroka Mohameda přemísťovat na zádech koní a velbloudů, tak i my máme právo používat dopravní prostředek moderní doby,“ uvedly organizátorky v internetové petici, pod niž získaly 16 000 podpisů za dva týdny, než úřady tuto stránku zablokovaly. Jedna z organizátorek Azíza Júsufová prohlásila, že doufá v úspěch akce, jelikož jak ministr spravedlnosti, tak také velitel náboženské policie se dali slyšet, že řízení ženám nezakazuje žádný náboženský text. Mnoho duchovních tvrdí, že zákaz platí proto, že to vyžaduje saúdskoarabská společnost.

Saúdskoarabské ženy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hassan Ammar

Za hnutím jsou USA

Za hnutím Saúdských Arabek stojí Spojené státy. Mluvčí jejich ministerstva zahraničí Marie Harfová prohlásila, že Washington je pro plné zapojení žen do společenského dění v Saúdské Arábii, což zahrnuje i řízení automobilů.

Americká zpravodajská stanice CNN připomněla, že neformální zákaz řízení pro ženy se stal oficiální politikou království v listopadu 1990, v době války v Perském zálivu. V Saúdské Arábii byli tehdy američtí vojáci a mezi nimi i ženy. Ty bez skrupulí řídily automobily po silnicích a přesouvaly se mezi jednotlivými základnami. Tehdy 47 Saúdských Arabek za volantem vyrazilo v konvoji ulicemi Rijádu na protest proti tomu, že ony řídit nemohou. Policie je tehdy zatkla a mnohé z nich pak přišly o práci.

Kampaň Women2Drive v Saúdské Arábii začala v roce 2011. „Mnoho žen od té doby řídilo a mnoho jich policisté zastavili,“ podotýká CNN. Některé pak byly souzeny, jedna dostala trest deseti ran bičem. Očekává se, že letošní akce související s kampaní budou organizovanější než ty minulé. Jednak kvůli tomu, že se ženy naučily využívat internet, ale také kvůli určitému společenskému uvolnění. Například v roce 2015 už ženy budou moci volit i být voleny v místních volbách, což bude novinka.

Podobné akce jako v sobotu se mají konat vždy 26. den v měsíci. „Nezastavíme se, bude 26. listopad, 26. prosinec, 26. leden a půjde to tak dlouho, dokud úřady nevydají první řidičský průkaz ženě,“ uvedla jedna z vůdkyň kampaně Manal Šarífová. V roce 2011 si odseděla devět dní ve věznici za zveřejnění videa, na němž je zachycena při řízení auta. Nyní žije v Dubaji.


Mnozí saúdskoarabští muži se shodují v tom, že na silnicích v království je takový chaos, že z bezpečnostních důvodů na ně nelze pustit ženu za volantem. Tvrdí to i někteří cizinci, kteří v zemi žijí. V Saúdské Arábii není rozvinutá hromadná doprava, takže ženy, které potřebují cestovat, jsou odkázány na mužské příbuzné nebo najímané řidiče. Mnohé ženy na ně ale nemají dost peněz.